m voor onze oordeelvelling te hebben opgegeven. Immers het aangevoerde zamenlrekkendekunnen wij het onderwijs bij 't Korps gevoegelijk vergelijken bij het bouwen van een buis door één enkel persoondie daarbij de functiën van metselaar, timmerman, smid, loodgieler enz. in zich vereenigt; wiens materialen aan geen keuring onderworpen zijnen Ae zich bovendien mei middelmatig gereedschap behelpen meet. Dit zelfde bouwen geschiedt bij de Akademische opleiding onder bel opzigt van een Architektdie de noodige metselaars timmerlieden smeden loodgieters lot zijne beschikking heeft, zijne materialen aan eene strenge keuring onderwerpt, en zijne werklieden van het noodig gereedschap voorziet. Maar zijn dan de Infanterie en Kavallerie, sedert hare Offi cieren eene meer wetenschappelijke opleiding genieten, zoo veel vooruitgegaan Dat is toch maar de vruchtwaarnaar gestreefd moet worden. Waarde lezer ziet gij ginds dat schip met vollegezwollen zeilen dobberenzonder schier te naderenen dat niettegenstaande den gunstigen wind Het heeft het getij legendaarom komt het niet vooruit daarom schijnt het zelfs nu en dan terug te gaan. Ziet gij ginds dien huisvader die met moeite in de behoeften van zijn talrijk gezin voorziet? Hij krijgt eensklaps eene wekelijk- sche toelagedeze moest zijn gezin doen bloeijenmaar zijne zuinig beheerende echtvriendin wordt ziek, zij moet zich aan de zorg voor de huishouding onttrekken, hare ge neeskundige verpleging kost veel geld en niettegenstaande die toelaag gaat het gezin achteruit. Niemand echter zal daarom zeilen en wind als beweeg-oorzaken, toelagen als beursstijvende middelen gering achtenmaar helaashunne anders heilzame werking kan door andere oorzaken belet worden. Wanneer wij nu onze Infanterie en Kavallerie vergelijken met hetgeen zij in de jaren 18511859 waren, dan komen wij, wat de Onderofficieren en Soldaten betreftwelligt tot geen zeer bemoedigend resultaat; doch dit wijle men niet aan de veranderde opleiding der Officierenwél aan de veel gerin gere sommenwelke thans aan die wapens besteed worden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 68