hebben. Reeds bij hunne eerste aanstelling hebben zij hel treurig vooruitzigt, jaren lang aan hunne plaats gekluisterd te zullen blijven; ze welen, dal niets hen schielijker vooruit kan brengenen er is veel geestkrachtveel lust tot werken noodig, om daarbij niet alle geestontwikkeling te laten varen. Kon nu de Akadcmie maar zoo veel nut stichtendat zij ook dit euvel wegnam Doch helaas dit ligt buiten haar bereik. Als een ander nadeelaan de Akademische opleiding ver bondenwordt vaak opgegeven, dat nu de Onderofficieren van emulatie verstoken blijvenomdat zij het vooruitzigt missenooit tot Officier bevorderd te zullen worden. Deze klagte is echtervooral wat de Infanterie betreftongegrond. In de Ranglijst van het Leger vinden wij onder de in 1840 aangestelde 2de Luitenants voor dat wapen hier te landeop 1) Kadets, 20 Onderofficieren; in 1847 op 10 Kadets52 Onderofficieren; in 1848 op 14 Kadets, 22 Onderofficieren; en dat er in 1849 en Ü0 geen Onderofficieren tol Officier hij het leger hier te lande bevorderd werdenligt niet aan de Akademie, maar wel aan de reorganisatie van 1848. Boven dien werd er bij de andere wapens aan Onderofficieren ge legenheid gegeven een examen af te leggen om als Officier naar 't Oost-Indisch leger te vertrekken. De Militaire Aka dcmie voorziet dus niet in alle behoeften aan Officierendit is ook niet wenschclijkwant het kost nu reeds jaarlijks moeite een voldoend aantal jonge lieden te vindendie ge noegzaam op het Akademisch onderwijs zijn voorbereiden bovendien wil men goede Onderofficiers hebben dan moet hun de kans op bevordering niet worden afgesneden. We hebben hier opzettelijk eenige nadeden bestreden, welke volgens het oordeel van sommigen aan de Akademische oplei ding verbonden zijn opdat deze nadeden niet ten onregte legen het nutdoor de Akadcmie geslichtin de weeg schaal gelegd zouden wordenen we vertrouwen nu op het oordcel van den Iloogleeraar Mulder te mogen terugkomen «mag men uit de vruchten den boom beoordcclen dan is die boom een uitmuntende."

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 71