u Gaan wij daartoe verderen onderzoeken we welk nut de Akademie sticht, behalve door de wetenschappelijke opleiding barer Kwcekelingen. Iïet allereerst valt daarbij onze aandacht op de reeks van nuttige en doorwrochte leerboeken welke sedert de laatste twaalf jaren bij de Akademie vervaardigd en voor uiterst lage prijzen bij groole getallen in en builen het leger verspreid worden. Zij vormen een schoon monu ment voor den ontwerper en volvoerder van hel groolsche plan hunner uitgave. Niet alleen beval ieder dezer leerboeken op zich-zelf cene duidelijke en volledige uiteenzetting van het nieuwste en beste uit de daarin behandelde vakkenmaar bovendien bestaat tusschen hen een naauw verband eene alle- zins wenschelijke aaneenschakelingwaardoor het zelfs hem die zich door eigen oefeningzonder de voorlichting van an deren vormen wilmogelijk is geleidelijk en met ordevan de eenvoudigste tot de moeijelijkste wetenschap op te klimmen. Wie zich de moeite wil gevendeze leerboeken eens in te zien, en daarbij in aanmerking neemtdat zij den grondslag van het onderwijs bij de Akademie uitmakenzal voorzeker moeten bekennen, dat dit onderwijs yoecl is. Juist door hel bestaan en de inrigting dier hoeken is het mogelijkde verschillende deelen van het onderwijsal worden ze door onderscheiden Leeraars behandeldzorgvuldig in één te doen grijpen en aan één te doen sluitenvan daar harmonieéénheid bij de meeste verscheidenheid van behandelde onderwerpen. Maar die leerboeken worden gelijk wc straks reeds zeiden, niet alléén op de Akademie gebruiktze worden ook met graagte in het legerzoo hier te lande als in de Kolo niën ontvangen; ze worden ook menigvuldig builen het leger gesleten; en velen voorzien naar eisch in eene bij den ganschen beschaafden stand in ons Vaderland gevoelde leemte gebrek aan juiste voorlichting. Ten bewijze hiervan slrekke onder anderendat van de Handleiding lol de kennis der burger lijke en militaire Bouwkunstdoor Jlir. Storm van 'sGkavesande, een speciaal werk, waarvan op de Akademie zelve slechts een zeer gering aantal exemplarenalleen aan de Kadets der

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 72