48 hebben wij nog niet alles gezegd de invloed dei- Akadcmie strekt zich ook nog benedenwaarts uitzij werkt zeer wel dadig op de verbetering van het ten onzenthelaas nog zoo gebrekkig middelbaar schoolwezen, 't welk hieraan zoo grootc behoefte heeft. Niemand wordt tot Kadet of Adelborst aan gesteld dan na alvorens een examen afgelegd te hebben over welks vereischten we in een volgend Hoofdstuk meer zullen uitweiden. De scholen, waar het middelbaar onderwijs niet goed is kunnen bezwaarlijk hare leerlingen bij het be doeld examen met vrucht doen meedingen die leerlingen voldoen zelden aan de vereischtenen zoo zij al voldoen staan zij veelal achter bij de op betere scholen gevormden en kunnen daar de besten voorgaanniet geplaatst worden. Van daar ecne zeer heilzame controle op het schoolwezenen cene zeer nuttige concurrentie tusschen de schoolmeesters. Zij moeien hun onderwijs geven in den geest van het Aspiranten examen, d. i. zij moeten het goed geven. Yan buiten ge leerde lessen, papegaaijen-klap en aperij halen niets; het oordeel moet ontwikkeld de geest moet vruchtbaar gemaakt worden. Wij vrcezen ook niet te veel te zeggen, wanneer wij beweren dat de weinige goede middelbare scholen in Nederland haar ontstaan voornamelijk aan de opleiding van Kadets en Adelborsten te danken hebben; wij beroepen ons gcruslelijk op de onderwijzers dier scholen, die ongetwijfeld erkennen zullen dat zij door de inrigting en den geest van het Aspiranten-examen menig nuttigen wenk ontvingenen vele goede wijzigingen in hun onderwijs braglen. Als hun aller voorganger en oudste noemen wij gaarne den achlens- waardigen de Jong, vroeger kostschoolhouder te Arnhem en thans op zijne zuur verworven lauweren rustende te Elkum. Het zou ons moeijelijk vallen, het groot aantal Officieren van het Neêrlandsehe leger op te sommen die hunne eerste opleiding aan zijnen onvermoeiden arbeid te danken hebben dit welen wijdat toen hijeenige jaren geleden onverwacht op het Casino te Breda verscheen, onmiddellijk een zestiental Officieren zich om hunnen beminden leermeester schaarden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 76