49 en in hartelijkheid wedijverden. Nog nooit ontmoetten wij één zijner voormalige leerlingen die niet met onbegrensden eerbied over dezen achtenswaardiger! onderwijzer spraken "t is ons aangenaam bij bet behandelen van dit onderwerp cene wél verdiende liulde aan 's mans edel karakter en grondige kennis te brengen. Wanneer wij den invloed van de Militaire Akademie op het middelbaar schoolwezen gadeslaanmoeten wij hel betreurendat voor onze andere Akademiën het Staats examen zoo goed als afgeschaft is (1). Indien de vrijheid van onderwijs daarin bestaaldat het vrij zoo slecht mag gegeven worden als een ieder goed dunktdan is die vrijheid waar het zulke groote belangen geldt, al een zeer groot kwaad. Doch keeren we tot ons onderwerp terugwant behalve het opgenoemde wordt door onze Akademie ook nog ander nut geslicht. Om dit te stavenbehoeven wij slechts te wij zen op de Rij-, Applicatie- en Smidsschool. De eerste is nu sedert twee jaren opgeheven, doch was van 1841—1848 aan de Akademie verbonden, en heeft in dien tijd een groot lal Instructeurs in de Rijkunst aan de korpsen Kavallerie en be reden Artillerie geleverd. De tweede bestaat sedert het jaar 1844, en heeft ten doel, jaarlijks ecnige Officieren van de verschillende wapens op hun verlangen in de gelegenheid te stellen hunne studiën voort te zetten en toe te passen. Zij ontvangen onderwijs in de talen het topographisch teekenen het praktisch opmeten en in kaart brengen van het terreinde scheikunde, geodesie, taktiek en strategie, en vinden boven dien in de ruim voorziene bibliotheek der Akademie genoegzame stof, om zich den tijd hunner detacheering ten nutte te maken. De laatste eindelijk, in 1841 aan de Akademie verhonden, heeft ten oogmerk het theoretisch en praktisch vormen van goede hoefsmeden voor de bereden troepen en hij wiens paard ooit vernageld of slecht beslagen werdweet de waarde van zulk eene vorming te schatten. Zij is de eenige inrigting van dien aard in ons Vaderland, daar de niet-mililaire hoef smeden zich zonder voorafgaande opleidingoveral vestigen (l) Zie de geestige Satyre vau Mr. J. van Lennep in Holland, jaarboekje voor lSiil. D

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 77