so kunnenen ook zij sticht haar nut gedeeltelijk buiten het legeraangezien het nemen van paspoort den smeden niet bemoeijelijkl wordt, en velen hunner de opgedane ervaring en kennis later in de burgerpraktijk te pas brengen. En hiermede is onze taak afgedaan; we hebben onze stof niet uitgeputen stipten sommige punten slechts ter loops aanniettemin mogen we vertrouwendat de lezer thans ge noegzaam ingelicht is om met het vleijend oordeel van den Hoogleeraar Mulder in te stemmen. Ja de boom is een uit muntende, ja het kleine Nederland mag Irolsch wezen op hel bezit van eene Instelling als de in deze bladen beschrevene even als het zich eenmaal verheffen mogl op de Krijgsschool van eenen Maurits vaneenen Frederik Hendrik, onder wiens leiding Turenne zich tot Veldheer vormdeen wanneer de Akademie de kiem gelegd heeft voor één aanstaanden Opper bevelhebber van leger of vloot, dan zal dit ons Vaderland in tijd van gevaar millioenen waard zijn, en de duizenden, aan de Akademie besleedruimschoots vergoeden. Moge dan die schoone Instelling nog vele duchtige Offi cieren heldere koppen regtschapen mannen aan het Neêr- landsche leger en aan de Vaderlandsche vloot schenkenmoge zij in het nieuw door haar ingetreden tijdperk hij de vereenigde opleiding der Kadets en Adelborsten van Land- en Zeemagt nog vele jaren nut stichten door hel verspreiden van nuttige weten schap en echte kennisen wat ook de toekomst aan Neder land brenge, 't zij Oorlog of Vrede, Marine en Leger zullen als handhavers van orde en rust, als beschermers van handel en nijverheid, als vereerders van kunst en wetenschap, of als verdedigers van vrijheid en volksbestaan bewijzendat de kosten, aan de opleiding der Officieren besteed, in een vrucht baren bodem vielenen dat degelijke theoretische kennis een goede grondslag is voor uitmuntende praktische bekwaamheid.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 78