35 De aankondiging van den lijd der toelating en van het examen, zal jaarlijks eenige maanden vóór het examen ge schieden en het berigt daartoe betrekkelijkin de Staats courant worden geplaatst. De ouders of' voogden kunnen derhalve met het indienen van hun ver zoek wachten tot dat de hier bedoelde aankondiging heeft plaats geiiad, waarhij tevens vermeld wordt, tot op welken datum de verzoekschriften mogen inkomen. Het examen zal bestaan in de volgende vakken a. Het schrijven van eene goedeleesbare hand. b. De grammaticale gronden van de Nederlandsche en Fran- sche talenmoetende de Aspiranten uit deze laatste taal met gemak in het Nederlandsch kunnen vertalen. Van de Hoog- duitsche taal wordt gevorderd dat de Aspirant met het letter schrift bekend zij dat hij die taal kunne lezen en daaruit vertalen zonder dat hij volledig met de grammaticale gronden hekend behoeft te zijn. De bekendheid met het Maleisch letterschrift zal voor de Aspiranten bestemd voor Oost-Indië, hij anders gelijkstaande kundigheden eene aanbeveling tot plaatsing zijn. c. De gronden der algemcene geschiedenis, inzonderheid lot aan de 16J<! eeuw, en de aardrijkskunde, mitsgaders een algemeen overzigt van de geschiedenis des Vaderlands (1). d. De rekenkundedaaronder begrepen de leer der even redigheden en de gewone en tiendeelige breuken met toe passing daarvan op het nieuwe stelsel van maten en gewigten wordende vooral vereischtdat de Aspirant naauwkeurig en vlug kan rekenen. e. De vier regels der algebra met geheele en gebroken exponenten en de eerste beginselen der meetkunst lot aan de inhoudvinding der vlakke figuren. De Aspiranten, die het best voldoen, zullen, indien er concurrentie bestaat, bij voorkeur worden geplaatst. Zij (i) Deze zinsnede wordt soms verkeerd begrepenhare bedoeling is dc gronden der aardrijkskunde, vooral der staatkundige de gronden der algemeene geschiedenis en van die des Vaderlandsbeide tot op onzen tijddoch van eerstgenoemde meer bijzonder de tijden vóór 1500.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 81