60 Tot zoo ver hel Reglement; we willen nu nog voor hen, die zich met de opleiding der Aspiranten belasteneenige wenken en opmerkingen doen volgen. liet doel van het Aspirants-examen is, geen andere jonge lieden op de Akademie toe te laten als diegenewier voor bereidende kennisaanleg en vatbaarheid een voldoenden waarborg opleveren voor hunne geschiktheidom het Aka- demisch onderwijs met vrucht te kunnen volgen. Daartoe moeten de grondslagen hecht cn sterk gelegd zijnen we kunnen den opleiders niet ernstig genoeg aanmanen, hunne pogingen hiertoe te doen strekken.. Oppervlakkigheid is de grootste vijandin van alle wetenschap de onderwijzer moet.zich dus telkens overtuigendat hel geleerde niet alleen door het geheugenmaar vooral door het verstand des leerlings opge nomen isdat deze de zaken begrijpt. Ilij moet toepassen veel loepassenaanhoudend loepassencn daardoor het oor deel scherpenden aanleg ontwikkelenden leerlust prikke len hij moet niet te ligtvaardig op liet begrip van den leer ling vertrouwen, die de vraag «begrijptgij het?" zoo gaarne met ja beantwoordthij moet zelf weten te onderzoekenof de leerling het behandelde begrepen heeft; daartoe dienen de toepassingen. Vooral ook lette hij op het toepassen van 'tgeen in de eene wetenschap geleerd is, bij hel behandelen eener andere. Niet zelden toch ontmoetten wij Aspiranten die grif alle stijl- en taalfouten uit een foutief opstel wisten te halen en niettemin hij de schriftelijke beantwoording eener vraag over geschiedenis of wiskunde de grofste fouten legen taal en spelling maakten, 't ls of zij dan begrijpendit is geschiedenis, of dit is wiskunde; de spelling komt er hier niet op aan. Anderen weder zullen wanneer zij in ons ma ten- en gewigtcn-stelscl geëxamineerd wordenbewijzen dat ze hiermede grondig bekend zijn; de minste toepassing echter bij de berekening der oppervlakte van eenige landstreek, wemelt van fouten; ja maar, dan zijn ze ook niet met cijferkunst bezig, dan zijn ze op bet gebied der aardrijks kunde, en naar hun oordeel zijn dan die cijferfoulen slechts

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 88