69 Geven de hier aangevoerde gronden ons reden, het besluit der vereenigings- proeve toe te juichen we vermeenen ook met het oog op de vruchten van het onderwijs, de duurzaam heid dier vereeniging 1e mogen aanprijzen. Immers toen wij in een voorgaand Hoofdstuk het onderwijs hij de Korpsen met dat der Akademie vergeleken, wezen we onder anderen op de noodzakelijke hulpmiddelenwelkehij eene verdeeling over de verschillende korpsenoveral slechts schaars voor handen zijn maar daarentegen in één punt geconcentreerd zonder meerdere kosten te veroorzakenin ruimte aanwezig kunnen zijn. Ditzelfde geldt ook hierhet Medembliksche Instituut heeft te Breda voorwerpen gebragtdie bij het onderwijs der Kadets veel nut kunnen stichten; omgekeerd heeft de Marine bij de Akademie een schat van hulpmidde len voor haar onderwijs gevonden. En niet alleen veroor zaakt deze verbetering geene meerdere kosten, maar zelfs is de vereeniging reeds eene bron van bezuinigingzoo voor 's lands schatkistals voor de beurzen der ouders van de Adelborsten die nu met eene bepaalde som jaarlijks vrijko men zonder ooit voor extra-uitgaven beducht te moeien zijn. Zekerde verplaatsing van het Marine-Instituut uit Me- demblik was voor die stad een zeer gevoelig verlies daarom verblijdt het ons zeerdat zij reeds aanvankelijk cenigermale daarvoor schadeloos gesteld wordt; maar nu deze verplaat sing zulke groote algemeene voordeelen oplevertzijn wij gedrongenhaar als een hoogst nuttigenweldadigen maat regel te prijzen. Moge dan de aanvankelijk zoo goed geslaagde proef weldra lot eene bepaalde zamensmelting voeren; moge het onzekere der tijdelijke vereeniging weldra opgeheven worden, en daardoor het vaststellen van noodzakelijk geworden nieuwe bepalingen spoedig mogelijk zijn mogen dan de in- ééngcvlochten inrigtingen van Zee- en Krijgskundig onder wijs elkaar in haar voortdurend bestaan vroeger zoo vaak ten onregte aangevallen, schragen; ongetwijfeld zal de Aka demie in het nieuw ingetreden tijdperk nieuwe lauweren vlechten aan den krans, welke haar reeds omstraalt. Zij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1851 | | pagina 97