17 terwijl het doorgaans ontbreekt aan statigezich zelf ver loochenende bas-instrumenten die schijnbaar eene onder geschikte rol vervullenofschoon ze inderdaad alles leiden en besturen. Och vaders van aspiranten, verlost ons van fluitisten en schenkt ons bassisten! Op het Akademie-plein aangekomen schaart zich het Kadettenkorps in batailleen onze Jan wiens beurt van •uitgaan eindelijk weer aangebroken is, verheugt zich niet weinig op de naderende pasjes-nitdeeling. Doch arme Jan, ge hebt builen den Onderadjudant (een verdienstelijk bassist in :t militaire wezen) gerekend; want zie, eer nog het Ingerukt Marsch weergalmd heeft, nadert hij met de order, en onder andere vonnissen leest hij voor: «de vergunning lot uitgaan van den Kadet Langeveld wrordt tot nader order ingetrokken wegens achterlijkheid en gebrek aan vlijt in de wiskunde." Weinige dagen geleden, heeft de Chef van 'twiskundig- onderwijs op zijne maande!ijksche inspeelie-reis onzen Jan baas onder handen gehad; Jan heeft het hij die gelegenheid natuurlijk zeer ongelukkig getroffen, daar hem natuurlijk die zaken gevraagd werden, die hij natuurlijk niet wist te beantwoordendat hij nu meer' bepaaldelijk onder handen ge nomen werd, was het natuurlijke gevolg van de min gunstige rapporten, welke over zijne steeds afnemende vlijt waren uitgebragten nu heeft natuurlijk het ongeluk gewild, dat juist toen Jan uit zou gaan, geen oogenblik vroeger, maar ook geen oogenblik later, zijne straf uitgesproken werd. Hij brengt den dag baloorig en landerig door verveelt zich slentert her- en derw aartsklaagt zijnen nood bij dezen en genen zijner makkers over de onbillijkheid zijner straf, en indachtig aan het «den zevenden dag zult gij rusten," voert hij niets uit. Jammer maar, dal hij daarbij ook niet tevens gedachtig is aan het «zes dagen zult gij werken." Waartoe ook? Het duurt nog eene volle maand, eer hij, ten gevolge van een nieuw onderzoek, ontslagen kan worden, en tegen de nieuwe inspectie-reis zal hij wel zorgen, dat het beter gaat. De laatste acht dagen, welke deze vooraf gaan, werkt 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 107