18 hij volgens zijn eigen oordeel ijverig; 'l gaat hem wel niet vlug af, omdat, hij er de gewoonte, de plooi van verloren heeft: 't gaat wel niet met lust, wijl hij er door dwang toe gebragt wordt, maar hij zelf vindt, dat het nog al wél is. Daar wordt hem eensklaps in de middagles aangekondigd «morgen maandelijks examen in de Wiskunde." Zie zoo, denkt Jan, nu zal ik wel ontslagen worden; hij snuffelt nog eens losjes en vlug den boel door, die in de afgeloopcn maand behandeld is; vooral bet laatste gedeelte bestudeert bij vlijtig, ofschoon bij van liet voorgaande niets begrijpt; en met een tamelijk gerust geweien wacht bij zijne beurt af. Is het nu ook niet om helsch te worden? Aan zijnen voor ganger wordt gevraagdwat Jan zoo goed wist die voorganger beroept zich, bij hetgeen bij bewijstop eene vroegere stelling; dat is juist diegene, welke Jan niet begrepen heeft, en na tuurlijk weer dezelfde, waarvan hem bet bewijs opgedragen wordt. Met een beklemd gemoed komt hij voor, vat bet krijt op stamelt, eenige woorden die niet veel zamenliang hebben draait er zoo wat 0111 heen maar bewijst daarbij juist zijne onkunde. «Nu, ik zal je wat anders vragen, want dit schijnt niet te gaan." Jawel, zoo menige Franschman alweer treft Jan bet ongelukkig, alweer behoort bet ge vraagde lot het weinigedat bij niet weet. O vijandig noodlot, hoe kunt ge iemand zóó sarren Maar ik heb het meer opgemerkt: heb zes sleutels in uwen zak, en moet er één van gebruiken; altijd komt de gezochte bet laatst voor den dag, en 't mist niet of een oogenblik later hebt ge den genen noodig, die nu bet eerst te voorschijn kwam, en die thans bedaard in een verloren hoekje van uwen zak blijft zitten totdat ge ieder der vijf anderen geprobeerd hebt. E11 dan zijn er nog menschendie beweeren dat er geen helsche geesten zijn De straf van Jan wordt dus nog eene maand gerekt, en daar hij nu toch niet uit mag, maakt bij zich nog al eens dikwijls aan kleine overtredingen schuldig, die hij anders gemeden zou hebbenen brengt ettelijke dagen in kamer-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 108