23 Het moeten hardvochtige menschen zijn die examinators -, want zie, in plaats van u te helpen, in plaats van u de gelegenheid tot smokkelen en stegchelen te geven in plaats van willens en wetens blind te wezen, nemen ze reeds bij voorraad alle mogelijke middelen 0111 niet door u bedot te worden, 't Is wel een beetje uwer broederen schuld; want wanneer eens een iCadel met vrucht gesmokkeld heeft, zelfs soms wanneer hij Tniet heeft durven doen, ofschoon hij 't graag gewild had, dan bluft hij er zóó over, dat de aandacht er wel op getrokken moei worden. De examinators nemen dus hunne maatregelen van voorzorg. Twee aan twee wordt gij met uwe makkers aan tafels verdeeld en in slede van er bij u een te plaatsendie zijne zaakjes goed geleerd heeft en u des noods te regt zou kunnen helpenwordt u een lot genoot gegevendie eigentlijk even veel hulp behoeft als gij. Met een ander pralen moogt gij niet, zelfs het wenken wekt achterdocht, de onschuldigste papiersnippers worden onderzochten als ge uw oog opslaatom in uwe pijnlijken toestand naar vriendelijke redding uit te zien dan ontmoet, gij de onderzoekende blikken van een der examinatorsdie u den lust tot stegchelen benemen, 'lis hard; maar och Jan, zoudl ge niet denkendatindien men de hand met die examens ligtle het onderwijs weldra weinig beteekenen zou? Gelooft gij ook niet dat het hun pligt is zoo te handelen? Ook voor u breekt eens een leeftijd aan, waarop het gevoel van pligt al uwe handelingen en neigingen beheerschl die leeftijd zal daar zijn zoodra uwe maatschappelijke positie u ecnige ver antwoording geeft; ge zult dan beseffen, dat de man van eer niet anders handelen magen veel van 't geen ge nu afkeurt zal dan uwe volkomen goedkeuring wegdragen. Misschien wordt gij zelf nog wel eens, schrik niet een examinator! De eerste examendagen waren voorbijomtrent den uitslag in sommige vakken was Jan door zijn eigen bewustzijn tame lijk gerustgesteld, omtrent dien van andere verkeerde hij steeds in ecne pijnlijke onzekerheidde dag der Aardrijkskunde was aangebroken, het slegeheltje moest dus dienst doen. Daartoe

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 113