24- had Jan ei' een touwtje aan bevestigd, dat door de linker roksmouw als door een koker liepen dienen moest om het in de linker hand opengeslagen boekje ongemerkt in de mouw te kunnen terugtrekken. Ge ziet, Jan wordt nog eens een goed Yeldsoldaalwant hij weet zich te redden. Alles zou misschien goed afgeloopen zijnzoo Jan de drie eerste vragen niet al te goed beantwoord had. lïij overtrof de ver wachting zoo zeer, dat men wel hegrijpen moestdat er kunstmiddelen in 't spel waren. Daarom werd Jan, die in- tussclien al driester geworden was, scherp in 'toog gehouden en o ramp juist op het oogenblik toen een der examinators op hem toetrad hokte het hoekje en schoot niet de mouw in maar kwam met een onbeschaamd gelaat hoven de hand uit steken. Te ontkennen viel er niets, en ingevolge de wet moest Jan het examen verlaten hij werd met een dag politie kamer gestraft en beschouwd als in het thans behandelde vak niet voldaan te hebben. Een ongeluk komt nooit alleenbreek een kopje en ge kunt er staat op maken dat ge dienzelfden dag uw wijnglas over het tafellaken van eene echte Ilollandsche gastvrouw zult uitstorten, die u dit nimmer vergeeft; waarschijnlijk loopt ge ook nog met de panden van uw gala-rok langs een pas geverwden deurpost. Vraag den liefhebbers van het omber spel wat hel woord veine beteekent, en ge zult het liooren, hoe halsstarrig het ongeluk zich een gansehen avond aan denzelfden speler kan vastklemmen. De gelukster van Jan was aan het tanenen naauw was hij na afloop der verschillende examens met verlof hij zijne ouders Thuis gekomen die reeds zoo vurig naar zijne komst verlangd en zoo menig pretje tot op dat gelukkig tijdstip uitgesteld hadden, of een brief van het Bestuur der Akademie aan den Heer Langeveld berigtte hemdat zijn zoon na 't eindigen van het verlof nogmaals in de gelegenheid zou gesteld worden een nader examen af te leggen in de Geschiedenis, Aardrijks kunde en Beschrijvende Meetkunst, orndal hij in die vakken niet aan de vereischten voldaan had.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 114