25 Door rampspoed vervolgd te wordenis zeker al heel on gelukkig; doch 'tis tevens de schoonste gelegenheid 0111 's menschen grootheid van ziel te doen uitkomen. Dit scheen Jan dan ook te begrijpen want enkel om zijne ouders gerust te stellen en voor hen de feestvreugde der vacanlie niet te be derven waarop ze zich zoo lang verheugd en waarvan ze zich zoo veel voorgesteld hadden had hij gaarne willen zorgen dal de bedoelde brief niet in handen zijns vaders kwamen toen zijn eerlijk geweten zich daartegen verzette verzekerde hij hem dadelijktegen zijn beter weten in dat dit niets te beteekenen had, dat dit na-examen eigentlijk maar om het plat uil te druk ken een wassen neus was, cene poging om hem nog wat te doen werken, maar wrelke altijd gevolgd werd door eene over plaatsing in een hooger studiejaar. Papa kon zich daarmee aanvankelijk nog niet best vereenigen en meende dat hel toch een bewijs was, dat Jan zich op die vakken niet bijster veel had toegelegd. Met nadruk bragt hij hem de gevolgen van zijn gebrek aan ijver onder 't oogdoch Jan was het nog niet vergeten wat zijn vader zelf een paar jaren vroeger bij eene dergelijke gelegenheid gezegd hadw ij hebben te Breda geen connexies vat je? Wij hebben geen kruiwagens Jan weet het aan zijne examinatoren, die het hem met opzei lastig en moeijelijk gemaakt hadden en wist aldra de ouder lijke verblindheid te paaijen en te misleiden. Hij had best opgepast, hij had ijverig gestudeerd, hij was nog bleek van al het werken dat hij gedaan haddie arme jongen en hij zou ook wel aanstonds in zijn tweede studiejaar overgeplaatsl zijnmaar het ontbrak hem te Breda aan ondersteuning medewerking en welwillendheiddaarom moest hij nu nog examen overdoendoch dat zou wel losloopenen men behoefde zich daarover volstrekt niet te bekommeren. Ilij zou wel zorgendat hij er kwam mits men hem maar be gaan liet. En inderdaad men liet hem begaan; men vertrouwde dat hij genoeg zijn eigen belang beseffen zou om te zorgendat de uitslag goed was. In plaats van er voor te wakendal Jan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 115