26 geregeld dagelijks sludeeren zou in die vakkenwaarin hij achterlijk bevonden was; in plaats van een naauwleltend loe- zigt over zijne lijd verdeeling en werkzaamheden le houden in plaats van hem gemoedelijk en des noods streng lol de studie aan te sporen werd het aan zijne ligtzinnigheid over gelaten. En die ligtzinnigheidwij hebben haar reeds leeren kennen, we kunnen ten naastenbij gissen, wat zij uitwerkte. In 'teerst werd er aan geen werken gedacht, en waartoe ook? Wat Jan nu leerdezou hijvolgens zijne voorstelling van studie weer vergeten zijn wanneer het examen daar was. Zijn geest was zoo lang ingespannen geweestde tijd der uitspanning was nu daar en was hem gegeven 0111 er gebruik van te maken. Inderdaad voor lien, die zich liet gansche jaar door met ijver op de behandelde zaken toegelegd hebben mag en moet hel ook zoo zijn. Gaarne zien wij hun het verlof, dien heerlijken vrijen tijd, lustig, tevreden, vrolijken aangenaam doorbrengen. Wij billijken hel volkomen, dat ieder zich beijvert, hun genoegen te geven. Dat genoegen hebben ze met veel moeite en inspanning verworvenze hebben er regt ophet zal hen opwekkenhet zal hunnen geest nieuwe veerkracht geven. Laat hen genieten, laat hen vrolijk zijn, ze kunnen het 1111 onbekommerd wezen. Och weldra breekt de studie- lijd weer aan; nog luttele jaren en de zorgen zijn daar, die het gelaat rimpelen de haren vergrijzenen zoo menig genot bederven Jan ging t'liuis zijn ouden gang; hij stelde het werken van den eenen dag op den anderen uit; van daag was er dit; inorgen wat anders, dat hem belette de studie aan te vatten. De ecne week voor en de andere 11a verliepen voortdurend bleef Jan bij liet voornemen om le werken maar hoe langer hij de volvoering van dit voornemen uitstelde, des te minder werd de lust en de geschiktheid om er toe tc geraken. Wél deed zich nu en dan het schrikbeeld op, doch hel werd aldra door de eenc of andere afleiding naar den achtergrond ge drongen het ontwakend geweten werd telkens met cene ge makkelijk le vinden verontschuldiging gepaaid. Zoo naderde

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 116