55 hun aller welzijn; eene taak, die hem evenwel niet zwaar zal vallenals hij zich de vroeger genoemde hoedanigheden heeft eigen gemaakt, daar deze gczamentlijk hem dat zedelijk overwicht over zijne troepen verzekerenzonder hetwelk zelfs zijn eigen voorbeeld hen niet zou bewegenhet gevaar overal en ten allen tijde onverschrokken onder de oogen te zien. «Dit alles moge waar zijn, maar welk land welke eeuw," hooren wij niet weinige onzer lezers uitroepenkan toon beelden van dergelijke aanvoerders aanwijzen? De zoodanigen behooren waarschijnlijk tot het rijk der vrome wenschen A'oorzeker niet talrijk zijn degenendie op hunne loopbaan als bevelhebber niet meermalen en grovelijk in een of ander opzicht faaldenen vooral misten velen die besluitvaardig heid tot handelen onder hunne eigene verantwoordelijkheid welke de Duitschers Thalkraft gelieven te noemendie bij de Franschen voor het kenmerk van een homme d'action geldt en die wij zoo gaarne tot het waarmerk van den man zouden willen stempelenmaar toch zijn er genoeg te vindendie met ecre kunnen genoemd worden onder henwelke zich de plichten van het bevelhebberschap naar waarheid voor stelden en er met vrucht naar streefden, ze te behartigen. Dat trouwens die kracht tot handelen tegenwoordig aan zoo menigeen ontbreektis wellicht een uitvloeisel der staats burgerlijke instellingen dezer tijden waarbij redeneering vaak meer geldt dan daad, waarbij elke handeling als langs een afgebakend en moeijelijk te verkorten pad tragelijk voortschrijdt, ïs het gemoed daarbij niet louter van de edelste beginselen vervuldkan men zich geene miskenning in 't belang van den Slaatvan allen getroostendan tracht men allengs zijne denkbeelden door te drijvenal is het ook met geweld men vormt Oppositieen wordt dwingelandof gaatals meestal gebeurtin den bajert van hervormings-onlwerpen der staals- bei'oerders te loor. Hij echter, die waren zielenadel in zich omdraagt, bezit den zedelijken moed, en deze is niet altijd de geringste om zich te bewaren voor het oogenblikdat het aderland hem onontbeerlijk achtdat hij het wettig gezag met

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 125