56 vrucht kan schragenhem ook zullen de omstandigheden niet verrassen, hij is rijp voor zijne zoo edele taak. Wij heb ben hierbij locli slechts te wijzen op cencn Banus .Iellasciusch Jellacicdie verpersoonlijking van moedbeleid en trouw i Miskend door zijnen monarch, blijft locli des Keizers waar belang zijn eenigst streven; op hel punt de zege te verwerven op de overmoedige vijanden der hem toevertrouwde kroon landen, verneemt hij te naauwernood Weenens opstand, of, beseffende dat aldaar Oostenrijks lol beslist moet worden laat hij de Madzjyaren voor 't geen ze zijn snelt op eigen ver antwoordelijkheid naar Weenen ter demping van den opstand en redt de monarchij Zoo ooit iemand, Jellaschisch bezit niet alleen kunde en bedrevenheidkracht van wilvan denken en van handelen, godsdienstzin en plichtbesef, maar ook de toegenegenheid zijner onderhoorigendie hij door zijne krijgszangen tot den edelsten wedstrijd het evenaren van hunnen aanvoerder weet te ontvlammen. Niet alleen echter in den vreemdeook in ons land zou er op cencn Willem III, op eenen de Ruiter, zoo niet op meerdere aan voerders van legers of vlotente bogen zijnen wellicht lust bet ons te eeniger tijd u een hunner voor te spiegelen doch thans achten wij het nog meer doeltreffend, de aandacht der lezers van het Jaarboekje tot kleinermeer gewonen kring te beperkenomdat vooral den jeugdigen krijgsman niets zoo zeer eigen isdan op grooteop reuzenschaal te werken, en men vaak over 't hoofd ziet, dat alleen hij, die ook in 't kleine groot is, voor 'tgroote niet te klein zal blijken. Het is waar, Fresinga, van Revd van JIeteren, Bor Hooft en anderen hebben luide den lof verkondigd van den edelen hoofdmandien. wij thans op het oog hebben en Sciieltema Bosscha van der Aa hebben van die oorkonden in lateren tijd de levendigste verwen voor hun palet bij de schildering zijner daden ontleend; maar toch, waar is van der Corputs beeld min diep in elks herinnering gegriffelddan wellicht hierwaar hij het levenslicht aanschouwdewaar elk Officier en elk Kadet zijne nagedachtenis om strijd ver-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 126