u lc boven is, dal hij zijne geestkracht ook aan anderen heelt meegedeeld; en toen hij er op aandringt, Coevorden bezette houdenen alzoonaar de krijgvoering dier Lijdenden vijand te beletten, onverwijld verder door te dringen, valt schier niemand hem bijen de ontruiming van Coevorden wordt besloten. Thans spoort hij ze op nieuw, doch even vruchteloos, aan, ten minsten den weg door Drenthe naar Friesland te nemen, ten einde nogmaals aan Sciienk het hoofd te kunnen biedenhelaasde weg naar Oklenzaal is open en waarom zou men dien niet nemendaar er voor 's hands geen vijand op te duchten valt? Zoo groole flaauwmoedighêid sluit echter v. d. C. tegen de borst, en terwijl allen hem verlaten, neemt hij Hohenlohes bagaadje onder zijne bescherming, laat zijne eigene varen, en trekt, van slechts 52 man verzeld 9 naar Frieslandwaar hij zich weder bij de Staatsche hoofd macht aansluit. Te willen beschrijvenwat er nu te velde in die gewesten voorviel, nadat er niet meer aan te denken viel de insluiting van Groningen voort te zeilenzou ons te verre voerenen ware eene ondankbare taakdaar het soms meer van een planloos omherjagen, dan van de uitvoering van een overlegd ontwerp had. Nu eens toch zien wij de Slaatschen tol ontzet van Delfzijl oprukken, dan weder bij Dokkum post vattenééns zelfs zien wij de Slaatschen op nieuw in de nabijheid van Groningenen v. d. C. volijverig bezig met de verschansing der Ponterbrug bij Noord- en Zuid-Laren en met de versterking van het Kasteel Weerden- bras, maar men waagt het niet, Groningen op nieuw te benaauwentrekt naar Coevorden, en laat alzoo den steeds wakkeren Rennenberg ruim baan aan de kanten van Dokkum en Folium. Meer en meer blijkt thans Rennenbergs overwicht in 't veld en deze, beseffende, dat hij eerst dan zijne Land voogdij geheel in 's Konings maclil kon brengenals hij ten minsten aan de landzijde den Staatsoliën den pas heeft afgesneden, rukt spoedig weder naar Coevorden, herneemt dit, bedreigt zelfs Zwolle, maar begrijpt ten laalsten eerst alle krachten te moeten inspannen tot verovering van Steen-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 134