wijkdal hem den toegang tot de Zuiderzee verschaffen en den Staatschen allen toegang over land lol het Friesche henemen zou. Overtuigd van het belang dier slechts al te gebrekkig voorziene sterktevall nu het oog des hoofd aanvoerders op den onversaagdenbeleidvollen v. d. C.en zagen wij tot nog toe zijne onvermoeide pogingen niet dan al te dikwerf vruchteloos blijventhans wacht hem de gunstigste, de luisterrijkste uilslag! Na vier maanden on bezweken inspanning van ligchaam en van geest, weergalmt door 'tgansche land de heugchelijke maredat Sleer^jk door v. n. C., en schier uitsluitend door v. d. C.'s geestkrachten beleid voor 't Vaderland bewaard bleef. Onzen held bij de verdediging dier veege vest meer bepaald te volgen, moet een ware, een edele wellust zijn voor ieder, die prijs stelt op den naam van Nederlander Zoo ergens tochte Steenwijk werd hel bewijs geleverd der stelling, die wij in onze inleiding opperden dat in eene veege sterkte nog alles te winnen is, zoodra de bevelhebber slechts op de hoogte zijner betrekking staat. Wat toch was Steenwijk toen v. d. C. tot. redding dier plaats in aantocht kwam? Een nietig oord slechts versterkt door eenen aarden wal met eene anderhalf cl dikke borstweering. Aan den noordkant der stad was de gracht smal en ondiep, aan de overige zijden dieper, maar nergens breeder dan 15 el. Voor elk der vier poorten lagen aarden dammen, aan weerszijden met muurwerk be kleed door de natte grachtzij dienden lot toegangen naai de stadterwijl de poorten even min van valdeuren vojrzicn waren -als dat er zich ophaalbruggen vóór bevonden alleen werd de dam aan de overzijde der gracht nog door een een voudig hamei met barrière- of palankdeuren van bet voor liggend terrein afgesloten. Bij de poorten zelve had men slechts hooge, enge torens met zwakke muren ter verdediging dier toegangen, welke laatstede schoonste gelegenheid gaven, eene bestorming of overrompeling le wagenaangezien aan eene behoorlijke flankeering schier in 't geheel niet gedacht was. Grof geschut ontbrak er om zoo le zeggen geheel

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 135