47 op den 1S'10" October in "t gezicht der stad kwamen, en dier aantal allengs op (1000 voetknechten en 1200 ruiters te bc- grooten vielwerd de onmogelijkheid der verdediging veler leus; ook van hendie in den werkclijkcn kamp den hunnen steeds met loffel ijken moed bleven voorgaan. Ja zelfs Plaat die aanvankelijk meest v. n. C.'s zijde hield, voegde zich later ook bij de kleinmoedigengelukkig vatte echter zijn Luitenant Beerenbroek. spoedig groote hoogachting voor v. d. C. op, en vond deze ook in Olthofs Luitenant Lazarus Austria eenen groolen steun en toen nu na Plaats sneuvelenBeerenbroek op v. n. C.'s aanbeveling als Kapitein van diens vendel optrad, kreeg onze held ten minsten in de latere dagen van 't beleg, toen het er juist zoo zeer begon op aan te komeneenen koenen medestander in den Baad der hoofdlieden. Inmid dels had deze Raad zich aanvankelijk met de Vroedschap best welen te verstaan tot het beramen van de noodige keuren of voorschriftenzoo ter besparing en opzameling van krijgs voorraad en leeftocht als lot handhaving der krijgstucht en eendracht, en ter tijdige voorziening in geval van brand. Hiertoe bepaalde men ook vooral, dat alle brandbare stoffen in de open lucht en ver van alle huizingen zouden worden opgetast en dat alle met stroo gedekte woningen moesten worden afgebroken ongelukkig evenwel werdbij den onwil der burgerij en de geringe eenheid in 't bestuur, deze keur slechts hoogst gebrekkig uitgevoerd, en had v. d. C. er ge noeg meè te stellen, toen Rennenberg buiten elks verwachting de stad met gloeijende kogels (1) beschoot. Hij wist er echter spoedig middel open liet onafgebroken ook door vrouwen en kinderen op straat en binnen's huis wacht houdenom sloeg de brand ergens uit, onverwijld met ijzeren haken de brandbare stoffen weg te halenterwijl hij ze tevens van dikke wollen wanten voorzag, die steeds nat gehouden moesten wordenom er, zoo 't konde kogels meê aan te vatten en op (i) Deze waren ongeveer vijf jaren vroeger 'teerst gebezigd door Stephams Bathouy Koning van Polenen wel tegen Duntzig.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 137