48 slraat le werpen, waar zij geen kwaad deden. Vermogt nu de Vroedschap zoo weinig op de burgerij ten aanzien van liet opruimen aller brandstoffen of licht brandbare voor werpen nog trager ging bet met de bijeenzameling der voor banden levensmiddelen onder toezicht der Overheid, en eerst bij 't einde van bet beleg bleek lietmet hoe veel recht v. d. C. op klemmender maatregelen bad aangedrongen terwijl de geringcren aan gebrek ter prooi warenbielden de meer aanzienlijken uit eigenbaat en nog meer uit beduchtheid voor gebrekden meeslen voorraad verborgenGeenerlei bezwaren echter ontmoedigden onzen wakkeren hoofdmanen nut stichtende waar bij slechts kon ging hij overal der burgerij en der bezetting vóór in 't regelen van de verdedi gingsmiddelen, het zij dan in 't verzwaren der borslweeringen, of wel in 't aanmaken van kruitof ook wel in 't voltooijen der afsluitingen, waar dit laatste geschieden kon zonderden uittocht te belemmeren. Ware v. d. C. met der daad Opper bevelhebber geweestzijn gedrag zou ten voorbeeld hebben kunnen strekken aan eiken nazaat; wat thans, nu bij, niet meer dan een zijner medebevelhcbbcrs en schier afhankelijk van de leden der Vroedschap, alles voor allen was, en te recht de ziel der verdedigingde schepper en uitvoerder aller ont werpen tot manmoedigen wederstand, mogt geheeten worden Aleer 'tzelfs nog tot cene werkelijke verdediging kwam, had v. i). C. lal van moeijelijkheden te overwinnen, die flaauw- hartigheidkwalijkgezindheid of verwaten onkunde hem in den weg legden. Had toch de bezetting zich in de eerste dagen moedig huilen de poorten gewaagd 0111 den aanruk- kenden vijand te bespringen, en den toevoer van kruit en anderen voorraad te dekken; de mare, dat Rennenberg zelf hel beleg zou bestieren en bereids met versterking in aan tocht was sloeg den meeslen om 't harten een elk was er om strijd op uitbezwaren te scheppen en er vooral op aan te dringendal er hij de Ilooge Regeering op spoedig ontzet moest worden gewerkt. AI bracht v. d. C. er ook tegen in, dat het niet alleen schandemaar ook aan den lijve strafbaar

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 138