bi weg om dc gracht te beschermen, of, mogl hun dit in hel lot stand brengen te gevaarlijk schijnentusschen elke Uvce poorten eene kal op te werpen om de bressen te be strijken en des gevorderd deze katten met eenen nieuwen wal onderling te verbinden. Hel eerste middeleen gedekte weg, waarop men thans te recht zoo hoogen prijs stelt, was te nieuw den eenvoudigen burgers te geniaalhet tweede kon niet geschiedenzonder 't afbreken van ettelijke woningen cn dit ware te veel gevergd van de reeds zoo zwaar bezochte burgerij!! Eindelijk echter zou ook hierin v. d. C.'s stand vastigheid zegevierenhij kreeg een nieuwen en krachtigen bondgenootde vorst viel met hevigheid in de gracht dreigde zoo fel dicht te vriezendat men haar door bijten niet meer kon open houdencn nu besefte een elk plotseling het groole voordeel van den gedekten weg buiten de gracht om, en hij kwam tot stand, vooral ook toen v. d. C. den soldaten voor hunnen krachtdadigen mede-arbeid cene geldelijke belooning had weten te doen toekennen. Inmiddels bleven sommigen even halsstarrig op een oogen- blikkelijk ontzet bij de Stalen aandringen, als v. d. C. vol hield met de aanmaning, niet overhaast te werk tc gaan daar, was de poging ééns mislukt, er moeijclijk aan eene tweede zou te denken vallen. Bij een dezer brieven nu was 'tdal v. d. C. een nieuw cn voldingend bewijs zijner schranderheid gaf. Beseffende van welk gewicht het kon zijn met de tot ontzet gezonden troepen uit de wel niet aan alle kanten hermetisch ingeslotenmaar toch fel benarde vesting in gestage ver slandhouding te blijven, was hij er op bedacht een geheim teekenschrift saam te stellendat men op verren afstand zou kunnen onderscheidenen de vijand zonder bezit van den sleutel toch niet kon ontraadselen. Thans, nu de Telegraphic of Vér-schrijverij zoo algemcene toepassing gevonden heeft mogen velen onnadenkend de waardij der uitvinding niet hoog aanslaanmaar voor hendie de ontwikkeling der menschheid met genoegzame zorg hebben gade geslagen om te weten hoe bezwaarlijk vooral in vroeger tijd eenig nieuw denkbeeld

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 141