hoe vruchtbaar in gevolgen ook, ingang vond bij 'talgemeen, en die de waarde eener ontdekking minder naar de eenvoudig heid der middelen, dan naar de grootscliheid der gevolgen leerden berekenen; voor zoodanige Nederlanders is 't een zalig gevoelmet onbetwijfelbaar recht het land hunner ge boorte hunner inwoning als de bakermat der zoo nutrijke Telegraphie te kunnen begroeten. Ja, de vreemde moge ook hierbij de eer der uitvinding aan zi'cb-zelven toeëigenenhet was onze landgenoot v. d. C. wien zij naar waarheid toe komt. Hij zond den Staten den sleutel tol een teekenschrift, om zich bij dag door breede doeken in ramen en bij nacht door lantarens en vuurpottenin de verte te doen verstaan aan hem die met den sleutel was bekend gemaakt. Jammer slechtsdat Norrits die eerlang met kleine 2,000 man in Rennenbergs rug verscheen de waarde van het voorstel niet genoeg doorgronddeof liever niet begreep hoe dit het best in toepassing te brengenwaardoor deze zoo doeltreffende uitvinding tot in het laatst der vorige eeuw bleef sluimeren. Ook thans echter bleek v. d. C.'s schrander beleid niet uit geput en toen Norrits ten laatsten naderbij de stad kon komenzond onze held hem kondschap met tweeponds looden kogels op twee tegenovergestelde punten van een gat voorzien in 'teene borg men den brief, in 'tandere eenige smeulende brandstof, welke de aandacht van Norrits en de zijnen wekken moesten alzoo hun den brief doen vinden. Dit middel slaagde goed en diende niet weinig om door de noodige aanwijzingen de Staatsche troepen in de gelegenheid te stellennu en dan eenigen krijgsvoorraad den tot ontvangst gereed staande be legerden in handen te spelen. Het naderend ontzet maakte trouwens allengs vele sehroom- valligen driest en hoe meer de kans op eenen goeden uilslag toenamdes te gereeder viel de menigte v. d. C.'s voor stellen bij. Had hij echter langen tijd veel met medebevel hebbers en vroedschap te stellen, en mogten wij hem hierin met klimmende bewondering volgenniet minder opmerkelijk was de houding van den wakkeren held te midden der niet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 142