oen innig- behagen scheppen mogl in 'l doorbladeren van dit betoog, daar u de eer tc beurt viel, in dezelfde stad als de edele v. i>. C. het levenslicht te aanschouwen, of wel een langdurig verblijf binnen hare vosten u tot zijnen medeburger stempelde, 't Zij ons vergund lot u slechts deze enkele vraag te richten: «zou onze wensch ter levendiger vcrecring van zoo voortreffelijken landgenoot wel de slem eens roependen in de woestijn behoeven te blijven?" Jaren heeft men geklaagd over de insluimering van het ware volksleven, en vooral met hot oog op dit zoo treurig verschijnsel geschiedde nog kort geleden de herziening onzer grondwettige instellingen. In hoe verre vermenigvuldiging van kiesrechten openbaarheid van beraadslagingen, lot herstel van dit volksleven zullen medewerkenmoge velen een raadsel zijnwelks oplossing der toekomst is voorbehouden zoo veel is echter zekerdat de volksgeest alleen dan heilzaam kan en zal worden opgewektwanneer de burgerijgemeenzaam met de verdiensten harcr voorvaderenden lust gevoelt, deze op zoo eervolle haan na te strevenen dat niets hiertoe meer kan bijdragen, dan dat haar telken ure het beeld of de werken van dit voorgeslacht onder de oogen worden gebracht. Welnu te recht reeds zaagt gij het wanstaltige en verderfelijke in van de muffeverouderdekostbare en zedebederveude kermis- uitspaltingen en vastenavonds-grillenen poogdel gij door prijsmarkten en tentoonstellingen de stoffelijke belangen uwer medeburgers te verbeteren, hunne ontwikkeling te leiden: waarom nog niet ééue schrede verder op die baan gegaan en die ongure drinkgelagen en dat bandeloos zwieren door kroegen en langs stralen voor goed vervangen door eigen aardigewaarlijk beschaafde, meer den Christen waardige volksfeestenwaarbij vooral in 't oog gehouden w ordtden burger, van welken stand ook, prijs te doen stellen op 't geen hem als 'l erfdeel zijner vaderen 't dierbaarst wezen moet, een zelfstandig en onafhankelijk Vaderland Weel men daarbij bovendien een meer algemeen belang te verbinden, diezelfde feesten worden bronnen van welvaart voor de alsdan nuttig

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 148