65 degelijkheid)dat wijbij 't aanschouwen van zoo'n ramp ons de haren uit hel hoofd moesten trekkenwijl we niet reeds sedert lang hetzelfde voorbehoed-middel aangeprezen hebben, dat met zoo veel zekerheid daartegen waarborgde. «Arme dwazen," zoo spreekt hij met een medelijdenden glim lach om den wijsheid sprekenden mond, «arme dwazen, zult gij dan nimmer tol inkeer komen; zal ook de les, welke gij nu ontvangtu niet wijzer makenzult ge dan steeds voort gaan met u aan zulke verschrikkelijke onheilen bloot te stellen En 'l zou zoo gemakkelijk wezenze te voorkomener u met alle onvoorwaardelijke zekerheid legen te beveiligen Doet eens en vooral afstand van alle vuur en lichtduldt ze nergens, dooft die afschuwelijke oorzaken van uw onheil voor goed uit, laat er niet meer het minste spoor van op de aarde overblijvenen ge kunt verzekerd zijnnooit weer door brand geteisterd te zullen worden. Vreest ge dan nog het vuur des Hemels? Franklin heeft u immers den afleider gegevenplaatst hem op uwe woningenen ge zijt volkomen verzekerd. Maar vooral ook, want anders zou mijn redmiddel nog niet baten vooral ookschaft de brandspuitendie uitvinding des duivelsafik zou u uit statistieke bronnen kunnen bewijzendat sedert hare uilvinding de branden veel menigvuldiger geworden zijn. Ik huiverwanneer ik ze zie probeeren, want het staat bij mij vast, dat daar altijd brand op volgt Begrijpt ge de vergelijking nog niet? Goed, ik wil haar toelichten, want ik stel er nu eenmaal prijs op, uwe hoog achting voor de Vredesvrienden te winnen. Ook zij stollen zich een even weldadig, menschlievcndverheven doel voor als die wijze man, dien we daar met zoo veel juistheid hoorden sprekenen wiens eenvoudige redeneering wijondanks ons zei ven, bewonderen moesten. De brand, dien zij willen uit- dooven is de oorlogdie geesel der menschhcidhet vuur en licht, dat zij hiertoe heel eenvoudig willen afschaffen, is het amalgama der menschelijke gebreken en hartstogtende door hen aangeprezen bliksem-afleider is een Comité van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 153