66 1 icvelings-spelen geheel andere grondbeginselen verkondigde. O lezer indien uwe rust u lief israadpleeg dan over eene zelfde zaak nimmer twee verschillende boeken; want ge kunt nagenoeg zeker zijn, dat ze u lijnregt aan elkaar tegengestelde denkbeelden zullen gevenen dan is het al heel moeijelijk eene bepaalde keus te doen en uwe meening te vestigen. Zie bier wat mijn Duitsche Schrijver beweert «Uit bet lievelings-speelgoed der kinderen," zoo zegt hij kan men volstrekt niet met de minste zekerheid tot hunne later volgende beroepskeuze besluiten. Met sabels en ge- weeren speelt iedere knaap gaarne, en zelfs al zit bij liever te paard dan aan de studeertafel al jeuken hem de vingers om alle oorvijgen zijner schoolmeesters met dito vijgen te beantwoorden, dit bewijst volstrekt niet zijne voorliefde voor den soldatenstand. Vroegtijdige vroomheidszin is niet zelden slechts het eerste ontwaken des gevoelsen al bidt de jongen nog zoo graagal is het voorlezen der mis aan zijn met eene stoof gebouwd altaar zijn lievelings-spelhij wordt daarom nog geen Capueijner-monnik. Het kinddat zijn eersten koekoek met drift den buik openrijtom de oorzaak van zijn geluid te doorgrondenbezit daarom bij lange niet het werktuigkundig genieen al poft de knaap ook den ganschen dag op de toetsen der piano't is nog twijfelachtig of hij ooit met zoo veel ridderorden prijken zal als de piano-speler Liszt. De knaap moge meikevers en vliegen doodenhij wordt daarom geen Nero noch een Medicinte-doclorhij moge den koetsier vertellenwat hij der keukenmeid afluistert, toch wordt hij alles eer dan een Diplomaat Daar zat ik nu: aan wien moest ik mij houden; wie had het hier bij 't regte eind? En indien zich mijn twijfel nog maar lot dat ééne punt bepaald had, dan zou er nog moge lijkheid geweest zijnmijne geschokte gemoedsrust te her winnen. Bleef ik twijfelen, dan schoot mij een zeer eenvoudig middel over om tusschen de twee onzekerheden door te zeilen. Oei stond mij immers vrijmijnen zoon alle mogelijke spelen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 156