69 lederen lezer loe: wanneer een boek u denkbeelden opgedischt heeft, strijdig met uwe meeningen, raadpleeg dan onverwijld een ander Schrijver over betzelfde onderwerpen ge hebt. alle kans uwe gekrenkte opinie weer te zien zegevieren. De titel, dat anders bedriegelijk uithangbord van zoo vele drukpers- producten trok mij aanhij heette Lor van den oorlog OF WEDERLEGGING YAN DE LEERSTELLINGEN DER VRIENDEN VAN DEN vrede (1). Zij, die het boekske gelezen hebben, zullen zich gewis met innig welgevallen den gloed, het vuur, de wegslepende geestdrift le binnen brengenwaarmee de welsprekende ver dediger der legers de leerstellingen wraaktwelke mij zoo menig pijnlijk oogenblik verschaft hadden. Zij zullen er zich niet meer over verwonderen dal mijne marteling en gewelens- knaging onder het lezen van die gezonde en overtuigende taal allengs weekdat iedere regel mij al warmer en warmer maakte, dat ik de bladzijden verslond, als iemand, die, van zijne geliefde door valsche bedriegelijke ophitsing gescheiden, haar ontrouw gewaand hebbende, onverwachts ecne lange, liefde en trouw ademende regtvaardiging ontvangten in iedere letter van het handschrift de ongeschonden liefelijke trekken der aangebedene erkent. Zij die de glorie van den militairen stand niet in dat boek afgespiegeld zagen en zich nooit verwarmden aan den gloed, waarmee onze eerlijke zaak daarin verdedigd wordt zullen mij welligt dank weten wanneer ik den indruk mijner ironische eerbewijzen voor do zich Vredcsvrienden noemende Utopisten vernietig, door eenige aanhalingen uit een werkdat allezins geschikt isde liefde voor den krijgsstand aan te blazen, en te verlevendigen. Eerst loont de Schrijver ons met korle maar levendige trekken aandal de oorlog zoo oud als de wereld dat hij overal en in alles is dat hij daarom zal blijven beslaan on danks de onberekenbare voordeden aan den vrede verbonden. Met andere woorden: de oorlog is het natuurlijke gevolg van de ongelijkheid, welke zich onder allerlei vormen in de natuur (1) Naar het Fransch van den Belgischen Luitenant-Ingenieur A. Brialmont, voor Nederlanders bewerkt, door Dr. A. A. van Hkusden. Te Breda, hij Biioese en Comp., ISü 9.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 159