71 le verkrijgen, die de ergste van alle verwarringen zijn zou. Uit dit oogpunt bescliouwdis een Congres voor den vrede even belagchelijkals eene Maatschappij welke zicli de ver nietiging der stormen en aardbevingen ten doel stelde. Welk een vreemd beweren 1 De vrede en de eeuwige ordezegt gijmoeten bet mensehdom regeren en de maatschappij is een aanhoudende strijd van legen elkander indruischende begeerten en behoeften; en de natuur, zoo in haar geheel als in hare deelenbiedt een nooit afgebroken schouwspel aan van een groolen strijdwaarin de orde en de duur op niets anders rusten dan op eene aanhoudende en algemeenc worsteling! Alles vergaat, alles sterft, alles verdwijnt; de vernietiging is liet beginsel van hel bestaanen de dood de kiem van het leven; de aarde splijt van een door de schokken van verschrikkelijke aardbevingen groenende eilanden worden verzwolgen door de zee; de asch en de lava der vulkanen bedekken volkrijke steden en lagcliende velden; de bliksem, de hagel, de winden en de builen hare oevers getreden rivieren verspreiden wijd en zijd schrik en verwoesting; en schrikkelijker nog, de pest ontvolkt óp sommige tijden geheele landstreken, zonder dal iets in het aanwezig zijn van die vernielende plaag eene uilwerking van de wraak des Hemels kan aantoonen. Alles, in één woord, is niets dan strijd en verwoestingDe elementende onbewerktuigde ligchamen en de bezielde wezens leveren elkander eenen eeuwigdurenden strijd. Er is geen dier, op hoe lagen trap het ook sta, dat niet leeft ten koste van andere wezens en dikwijls van zijns gelijken. Het water, de aarde en de lucht zijn slagvelden en men zou willendat alleen de mensch op deze algemeene en noodzakelijke wet eene uitzondering maakte! De sterren zelfs ondervinden onophoudelijke storingen in haren stillen loopen men zou willendat de maatschappij een on oplosbaar zamenstel ware van vrede en overeenstemming liet zware ploegijzer moet de heilige ingewanden der aarde openen en omwroetenten einde de graankorreldie kiem van het brood of van het stoffelijk levenvruchtbaar te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 161