80 dan wordt hij aldra een half soldaaten nergens is dc halfheid gevaarlijker dan in onzen stand. Er is misschien geen beter middelzich tegen deze halfheid te harnassendan eene wezentlijke, innige, trouwe liefde voor den krijgsstand op te vatten en te onderhoudeneene liefdeniet gevestigd op het cofpietle uiterlijk, op den praal van het krijgswezen maar wel op het sclioonegoedeedelegrootsche door den krijgsstand gewrocht, op de edele deugden, welke het militair karakter versieren. Niet zeldzaam zijn de jonge mannen, die gedurende den verrukkelijken zwijmel eencr wals eene plotselinge, harlsloglelijke liefde opvatten voor de sclioonedie zij in de armen drukkenen met wie zij de wereld uit zouden willen dansen om in hoogcr spheer met haar te zwevenom van haren rozenmond dc brandende kussen te plukkendie een verterend vuur door de aders doen slroomen. Worden hunne overdreven denkbeelden van zalig geluk door de geliefde gedeeld en verwerven zij dcin hun oog prozaïsche, toestemming der ouders tot een engagement, dan blijven zij nog cenigen tijd in eene hersenschimmige wereld vol illusion rond zwevenook in de eerste maanden van het huwelijk kenschetsen zij zich als harlstogtelijk lief hebbende echtgenootenmaar wanneer het proza des levens den tooversluijer verscheurtdie tol nu toe de oogen der ver blinde echtgenooten bedektevallen de op slechte gronden gevestigde illusion een voor een weg. De waarheidde naakte waarheid treedt dan te voorschijn; wat vroeger eene beminne lijke zwakheid heette, wordt dan een hatelijk gebrek; de liefde verdwijntof liever zij blijkt nooit bestaan te hebbenzij de edeleblijkt verward geweest te zijn met een verslindenden hartstogtvan even korten duur als bet schitterend vuur werk dat weinige oogenblikken verblindt om in rook te verdwijnen en weg is het huwelijksgeluk knellend wordt de band, het bijzijn verwekt tegenzin, de zorgen vallen zwaar, ontmoediging en lusteloosheid vervangen de vroegere dartel heid en opgewondenheid! Even zoo gaat hel ook vaak met de liefde voor den krijgsstand. De blinkende, schitterende

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 170