82 men lien hoorde pratenwas het als of ze de kelens der grievendstc en vernederendste slavernij droegenals of de ■gekozen loopbaan met louter doornen bezaaid was; als of de militaire dienst uit cene aaneenschakeling van bespottelijke, nutleloozckleingeestige plagerijen bestonddie niets dan w alging verwekken kunnen in iemand wiens hart op de ware plaats zit en die aanspraak kan maken op ware beschaving en zielenadel. We hebben ons bij den aanhef van dit ons opstel opzettelijk trachten te verplaatsen in den toestand van een Officier, die den krijgsstand was komen te haten, wiens liefde voor ons bezwaarvol beroep den proef niet kon door staan; we hebben ons daartoe schijnbaar aan den invloed overgegeven van hel bespottelijk schimpen der Yredesvriendcn. liet was volstrekt ons voornemen niet, als bestrijders dier Yredesvriendcn op te tredenwier aantal gelukkig onder ons Nederlanders gering isomdat de Nederlander te veel praklisclien zin te veel gezond verstand heeftom zich door holle klanken, door drogredenen in cene maalstroom van dwaze bespiegelingen en onredelijke meeningen te laten mee slepen. Indien we dus zóó handeldenwas bet enkel en alleenomdat we ons wilden voorstellenhoe de Officier te moede moet zijn die door deze of andere oorzaken een hekel aan zijnen stand heeft opgevat. Ofschoon we ons daarbij slechts in onze verbeelding in dien toestand verplaatsten ondervonden wc reeds genoeghoe zoo'n Officier te moede moet zijn. Diep beklagen wij hem, want we gelooven in gemoedcdat geen loopbaan ongelukkiger maakt dan de militaire, wanneer men niet met hart en ziel soldaat is, wanneer men zijne dicnslpligten slechts vervult om buiten be risping, misschien buiten straf te blijven, maar dit alles met ■weerzin en walging doet. Fortuin valt er op die loophaan niet te makende meesten leven in bekrompen omstandigheden en wanneer ze, onbemiddeld, van de Officiers-bezoldiging moeten rondkomen is er een aanhoudend overleg eene nimmerfalcnde zclfbewaking noodig, om zelfs maar buiten schulden te blijven. Iloem, eer, onderscheiding, die schil-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 172