85 lerende starrenwelke van 's krijgsmans hemelgewelf hel jeugdig gemoed zoo liefelijk loelagehenbeschijnen ons pad in vredestijd zeer zelden, en doen het dan nog met een zeer flaauwen lichtglans. De uiterlijke prikkels om uit te munten in degelijkheid en pligtsvervulling zijn zeer gering. Om op de kampplaats te strijdenhchoefl de krijgsman slechts den moed van weinige oogenblikkenmaar om de vermoeijenissen teleurstellingen, ontberingen, ontmoedigingen en de eentoonig- lieid van het krijgsleven in vredestijd te trotseeren, behoeft hij den aanhoudenden moed des gedukls, der volharding en der berusting; dien volgehouden moed, welken de krijgsman ten toon spreidtdie in de reserve geplaatstgeen reglslreeks aandeel heeft aan liet gevechtmaar wel aan de hartver scheurende indrukken van het gevaar, daar hij de kermende gewonden voorbij ziet dragenen nu en dan van een ver dwaalden twaalfponder een voorproefje ontvangt van 'tgeen hem te wachten staat. Er is misschien met deze volharding meer roem in te oogsten dan met den strijd zeiven. We schromen niet, dit ten aanhoore van aanstaande Officieren te zeggen, omdat we vertrouwendal ze reeds genoeg lust en liefde voor hunne bestemming opgevat hebben om daarin een inwendigen prikkel te voelendie de overigen nutteloos en overbodig maakt. Ook zij stonden reeds een geruimen tijd in de reserve de inspanning, die zij zich getroostten 0111 lol het sclioone doel te gerakenhet offer hunner vrijheidhet gemis van vele genoegens, dit alles was hun eene voorproef van 'tgeen hen te wachten slaat; en daar ze zich dit volgaarne getroostten 0111 dc Officiers-épaulet te verwervenvertrouwen wij op luinne liefde en lust voor de militaire loopbaan. Maar waarop moet dan die liefde en lust gevestigd wezen om duurzaam te zijnom niet in den strijd tegen het materialisme ver wonnen te worden? Och, gij, die dit vraagt, herlees liet uittrekseldal we u uit den lof van «en oorlog gavenlees des noods het gansche boekskebepeins de daarin aangewezen nuttigheid van den soldatenstandbestudeer de hooggeprezen trekken van hel waardig soldatenkarakterstreef er naar

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 173