S'i dat type nabij te komenhoud u bezig met de studie der krijgswetenschappen; leg u toe op het slipt vervullen uwer dienstpligtenzorg voor uwe soldaten; heb ze lief en houd er u mee bezig, niet als iemand die liet doen moetmaar wel als iemand die het gaarne doet; hecht u aan de meest soldalesken uwer makkerswees doof voor de inblazingen van bendie het beeld der geliefde loopbaan willen be kladden en neem u ernstig voorsteeds en overal mef; warmte hare partij op te nemen. Ik verzeker u, dat die geliefde bij nadere kennismaking wintmits gij haar uit het verheven oogpunt des dichters beschouwt, mits gij op hare deugden en bekoorlijkheden letmits gij het verhevene harer bestemming voor oogen houdt. Dat. huwelijk mag waarlijk gelukkig genoemd worden waar. de echtelingen bij 'l vieren der zilveren bruiloft elkaar nog trouw, innig, opregt lief hebben en hoogachtende witlebroods-weken waren daar misschien minder hartstogtelijkmaar de liefde bleek duur zaam en legen beproevingen bestand te zijn. O vier gij de zilveren bruiloft met uwe épaulet op die wijze, en moge het u dan gegeven zijn met welgevallen terug te zien, op hetgeen ge in die vijf en twintig jaren voor uwe épaulet en voor uwen stand gedaan hebt. Och, om Godswil! spaar onze militaire illusion en laster onzen stand niet, gij, die in dien stand ongelukkig zijl, omdat ge hem niet lief meer hebt. Uwe klagten zijn onbillijk en ongegrond, enge wilt aan den stand wijten, wat eigen tlijk uwe schuld is. De fortuin lacht u niet toe, 'tis waar; maar gij deelt het met ons allenen wij wisten dit eer wc den degen aangorddenbovendien kunnen we toch ook zonder fortuin aanspraak maken op achting, op waardeering onzer diensten en zelfs hangt het van een iegelijk onzer af, zelf de male van achting te bepalen en te regelenwelke hij wegdragen wil. En niet alleen de mate der achting, hem door anderen geschonkenook de mate der tevredenheidwelke hij zicli zeiven schenktis in zijne magt. Ik herinner mij eens een boek te hebben zien liggenwelks titel luidde

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 174