86 ecu cilel metaaldat op zich zelf reeds groote waarde heeft maar zijne voornaamste waarde nog van de bewerking en fatsoeneering onlleenen moet. Vallen zij in handen van on tevredenen, dan worden ze, langs den weg van zinverbijsterend genot, op de baan der onvervulbare behoeften gevoerd, en indien de zucht om goed en flink soldaat te zijn niet diep in hunne harten gegriffeld is, indien de zuivere, edele liefde voor den krijgsstand niet onuilwisclibaar in hunne harten zetelt, vallen weldra de bloesemknoppen der schoonste verwachtingen at, en de nog onlangs zoo levensfrissche jeugdige, krachtige stam, waarvan zoo veel goeds te wachten wasstaat daar als een ldaderloozedorreonvruchtbare boom. Alle verwachtingen, welke het leger van den krachtigen scheut koesterde, zijn verdwenen. Tegenzin in de dienst, verveling op liet exercitie-veldgeringschatting van den eigen werkkring, ontevredenheid, schulden, en al die tallooze ondeugden, waartegen men niet ernstig genoeg waarschuwen kanhebben de plaats ingenomen van die veelbelovende bloesems en knoppenwelke slechts cene zorgvuldige ver- pleging behoefden, om in goede, gezonde vruchten over te gaan. Bij velen, die niet sterk genoeg zijn om de verlei dingen en stormen des levens te trotseerenom moedig op het éénige goede spoor voort te streven, wordt de edele, geestrijke opvatting van onzen standdoor cene materiëele vervangen, die niets dan ontevredenheid en tegenzin baart. Dezelfde torenklok, die zoo harmonisch klinkt, wanneer zij de geloovigen naar het heiligdom roept, bezit de snijdendste, walgelijkste dissonanten, wanneer de hand des oproerlings het touw aanvatdezelfde snarendie onder de aanraking des kunstenaars liemelsch klinken verscheuren ons de ooren wanneer de ziellooze schoonmaakster met haar stofdoek over de toetsen wrijft! O! gij (uw aantal is gelukkig gering), gijdie u in den gekozen stand niet gelukkig gevoelt begaat geen zedelijken moord aan de nieuwelingen in liet krijgsvakwanneer ze zich aan uwe leiding, aan uwen omgang toevertrouwen; gij, die welhaast met de zuur-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 176