88 Ironipet schaltde vernietigende kogels op slechts een duim afstand langs ons henen fluiten; wanneer de maag ledig, wanneer het sedert maanden niet verwisselde kleed, druipnat, en door den kouden morgenwind nog niet gedroogdde kou van regen en wind heide aan onze knoken mededeeltwanneer het door inspanning en nachtwake afgematte ligchaam het bezwijken nabij is; moeten we hen opwekken, bemoedigen, aanvuren, ja, lot de zegepraal opwinden Geen Officier erkent zich zeiven voor onridderlijk genoegom bij de gedachte aan zoo'n levenstoestandzich niet bereid te verklarendeze inoeijclijke pligten te vervullen. Maar om tot de vervulling dier pligten in staat te zijn, moet in vredestijd de kiem gelegd wezen en die bestaat alleen bij hem die zijnen Koning trouw aanhangt, die zich geheel aan zijn Vaderland toewijdt, die zijne militaire loopbaan innig lief heeft. Komt makkerslaat ons dan die liefdetrots alle bezwarenin het diepste onzer harten bewaren en aankweeken; gedoogen wij niet, dat iemand, wie hij ook zij die liefde schendewijden wij ons met al onze krachten van geest en van ligchaam aan onzen standwe vervullen aldus eenen sclioonen krijgsmanspligtvoor welken wij geen ander loon verlangendan dat onzer tevredenheid en de toepassing van het Eere zij iiem We kunnen het voor werp dezer liefde dataan armoede gewoon geen zucht naar rijkdom kent niets anders aanbieden dan ons hartonzen arm en ons levenlaten wij er die dan ook geheel en onvoor- waardelijk aan toewijden. Beproefd worde die liefde door het materialismedoor de hevorderingszuchtdoor teleurgestelde verwachtingen, door gekrenklen dienst-ijver, door bekrompen bezoldiging, en zij zal daardoor beproefd worden maar toch blijve ons hart vurig en trouw en innig kloppen voor alles wal mililairisch is. Wij hebben een onbemiddeld meisje gehuwd, maar dat meisje is het ideaal van beminnelijke deugdenen haar gelaat moge door den langen duur des vredes rimpelen en zijne frischheid verliezenbij 't eerste kanonschot zal het verjeugdigenzij blijve de aangebedene onzes harten

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 178