91 der Vereenigde Nederlanden de zetel was van vrijheid en beschaving, en hare roemvolle driekleurvlagop alle zeeën en in de verste werelddeelcngeëerbiedigd werd en gevreesd met Engeland hebben wij geworsteld en met voordeel ge worsteld om de heerschappij over den oceaan, om bel gebied over de beide Indien; Frankrijks koningen hebben wij het hoofd geboden in den tijd van hunne grootste macht, en meer dan eenmaal is de lelievaan bezweken voor den standaard der Prinsen van Oranje met Spanjetoen het de machtigste monarchie der wereld was, hebben wij een kamp gevoerd, zoo langdurig, zoo heldhaftig, zoo wonder dadig in zijne uilkomst, dat hij alleen volstaan kan om een volk ecne welverdiende onsterflijkheid te verzekeren. Waar is het volkdat zulk eene reeks van groole daden in zijne jaarboeken kan aanwijzen, als het volk van Nederland dit kan? liet zij ons vergundin de volgende bladeren aan enkele dier roemrijke oorlogsdaden van hel voorgeslacht, te her inneren. Wij kiezen daartoe uil, de eerste verrichtingen van dien onvergetclijken lachtigjarigen oorlog; wij bepalen ons daarin, bij voorkeur, tot de daden van die onverschrokken vlotelingen die Willem I ten hechten steun waren in liet wanhopigst tijdvak van de worsteling tegen Spanje. Altijd hebben die eerste jaren van den vrijheidsoorlog voor ons eene onwederstaanbare aantrekking gehad; en hoe meer wij onze geschiedschrijvers daarover nalazenhoe meer wij tol de overtuiging kwamendat in die jaren het Hollandsche volk eene deugdeene geestkrachtccnen heldenmoed en eene geldopoffering heeft betoonddie verheven zijn boven allen lof. Onzen krijgsroem te lande mogen wij, misschien, moeten dcelen met de vele vreemdelingendie toen in onze rijen stredenzoo alsin die dagenieder Europeesch leger uit eene vreemdsoortige vcreeniging van kampvechters uit allerlei natiën bestondmaar onze krijgsroem ter zee is uitsluitend onze eigendom. Geen vreemdelingen waren het, die Medina's vloot vernieldenBossu op de Zuiderzee over wonnen, of door den strijd bij Roemerswaal den val van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 181