93 in feilen haat ontstoken tegen alles wat Spaanseli was. Geen wonder dan ook, dat bij liet uitbreken van den opstand wreedheden plaats haddenwaarop wij thans met rechlmatigen afschuw terugzien maar waarbij wij billijker wijzemoeten indachtig zijn dal de mannen welke zich aan die gruwelen schuldig maaktenwraak hadden te nemen over magen en ver wanten die op de schavotten en in de martelvuren van Alva .hun leven hadden geëindigd. Het wreedaardige karakter van den kamp tegen Spanje kwam het meest uit hij de hande lingen der Zeeuwen wier ontembare dapperheid gepaard ging met eene onmenschelijke wreedheid die door het zieden dei- volksdriften is te verklaren, maar niet te rechtvaardigen. Uc strijd tusschen Spanjaarden en Zeeuwen was een strijd op leven en doodgevangenen werden er niet gemaakten aan weerszijden voerde men den oorlog met eene verbittering, die tot de wanhopigste daden aanleiding gaf. Sedastiaan de Lange van Ier Veer, met zijn vaartuig tusschen vier Spaansche schepen ingeslotenen geen kans ziende om den geënterd hebbenden vijand langer het hoofd te biedenstak zijn kruid in brand, en deed daardoor zijn eigen schip en die zijner bestrijders in de lucht vliegen; een heldenfeit, niet vreemd aan de jaarboeken van Holland's zeemachten soms gepleegd enkel om de eer eener gehoonde vlag te wreken. Twee maanden naauwlijks waren verloopen sedert het eerst op Walcheren de banier des opslands wapperde, toen de met eiken dag toenemende zeemacht der Zeeuwen het reeds waagde de vloot aan te tasten waarmede de hertog de .Medina Cei.i uil Spanje kwam. Die edelman, tot landvoogd over de Neder landen benoemd, was van Laredo 1 in het noorden van Spanje, onder zeil gegaan met vier en vijftig vaartuigen, voor de helft bestaande uit groole Nederlandsehe koopvaarders, voor de andere helft uit liglere schepenin Spanje assabren ge noemd; aan boord van die vloot waren vijftien honderd of twee duizend man troepen, onder Julian Romero. Medina, van geen gevaar bewust, was met die scheepsmacht, den 10,lc" Jiiuijnabij Blankenberg aan de Ylaamsche kust ten anker

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 183