9/f gekomen; de Vlissingersdaarvan onderricht, gaan met twaalf ligtc vaartuigen hun vijand te gemoetvoornemens hem het hinnenloopen van de haven van Sluis te betwisten zij ver nielen daartoe de baaktonnen. De Spanjaarden, hoe groot hunne overmacht ook is, ontwijken den strijd; hunne vloot verdeelt zich. De zware vaartuigenna eenigen tijd te Rian- kenberg ten anker gebleven te zijn, zeilen de Schelde op, Vlissingcn voorbijen redden zich te Ilammekens in de haven van Middelburg. Medina zelf bereikt met de ligle vaartuigen over de ondiepten, de haven van Sluis, maar vier van de assabren, aan den grond geraakt, worden door de Zeeuwen veroverd en verbrandeen ander vaartuigwaarop Boudewijn Ewoutszoon, een Vlissingcrschipper was, gaal lot de Neder landers over, nadat de bemanning in opstand was gekomen legen de aan boord zijnde Spanjaarden en die had verslagen en eene koopvaardijvloot, die Medina's schepen volgde, werd de buit der overwinnaarsdie vlootvan Lissabon gekomen en beladen met de kostbare voortbrengselen van Indië, werd bijna geheel te Vlissingen binnen gebracht. Die eerste zege op zee is zeker geen moeijelijkelang betwiste strijd ge weest; maar zij is belangrijk, omdat zij de eerste stap was op de baan der overwinning, omdat zij met geringe macht is verkregenden opstand versterkte en een diepen indruk maakte op den vijand; zoo zeer zelfs, dat de verschrikte Medina zich haastte van zijne landvoogdij af te zien en aan Alva hel besturen overliet van een volk, dal zoo onver schrokken en geducht in den oorlog was. Middelburg, al naauwer en naauwer ingesloten door de Zeeuwen, begon gebrek aan levensmiddelen te gevoelen; en om daarin te voorzien werden door de Spaanschc bevelhebbers herhaalde pogingen aangewendherhaaldelijk vertrokken van Antwerpen vaartuigen, met troepen, levensmiddelen en krijgs behoeften beladen, om de benaauwde stad ter hulp te komen. Niet altijd bereikten die vaartuigen hunne bestemming, en meer dan eens gaf dit aanleiding lot scheepsstrijden op de Zeeuwsehe stroomen. De Vlissingers, kleine vaartuigen heb-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 184