96 liet eerst den tocht beginnendeomdat de grootste nog opgehouden wordendoordien de Zeeuwen bij Lillo cenige schepen met puin hebben laten zinkenbereiken gedeeltelijk Middelburg, worden gedeeltelijk genomen. d'Avila, met de groole vaartuigen, ontmoet tusschen Walcheren en Zuid- Beveland nabij Borsselende Zeeuwschc vlootdie dadelijk met de meeste felheid op hem aanvalt enzich niet be kreunende om het hevige geschutvuur der Spanjaarden oogenblikkelijk met enteren aanvangt. Een der Spaansche schepen, de Elefunt, door een Waalsch edelman, de Bucqüy, met groote dapperheid verdedigden door drie vijandelijke vaartuigen aangevallenwordt eindelijk vermeesterdten koste van een gevoelig verlies der aanvallersde Blicquy en al de zijnen, blijven in dien strijd. Een ander vaartuig bescherming zoekende bij ecne schans op de Walchcrsche kustdoor de Spanjaarden bezetwordt ook daar door den onverschrokken Joost de Moor aangegrepen en genomen de verschrikte Spaansche bezetting ontruimt daarop de schans en vlucht naar Middelburg. Twee groote en twee kleinere Spaansche schepenop eene ondiepte geraaktworden even zoo genomen de bemanning die met rociboolcn den oever tracht te bereiken rvordt door de Zeeuwsche smakken over zeild en vindt haar graf in de golven. Nog een ander vaartuig wordt door de Spanjaarden zelve in brand gestoken het overige der vloot vindt eene wijkplaats te Kammekens, maar een achthonderd Castilianen hebben in dien strijd het leven verloren. Zoo duur kwam het d'Avila te staan dat hij Middelburg van voorraad voorzag, en nog was het daarmede niet ten einde; want toen de Spaansche bevel hebber later met zijne vloot naar Antwerpen wilde terug- keerenwerd hij nogmaals door zijn vijand vervolgd en bereikt, en verloor nogmaals twee zijner schepen. Gewichtiger waterstrijd besliste, in het begin van 1S7J, het lot van Middelburg. Requesens die Alva in het bewind over de Nederlanden was opgevolgd wilde zijn bestuur aan vangen met hel ontzet van de hoofdstad van Zeelandontzet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 186