97 dringend noodzakelijk geworden, doordien de lang voort gezette insluiting daar reeds een nijpenden hongersnood had doen ontslaan. De Spaansche landvoogd besloot zijne uiterste krachten in te spannen om die stad te redden waarvan het behoud van Zeeland afhingen te recht inziendedal op de Zecuwsche stroomen de groolle der scheepsmacht van minder belang was, wilde hij die scheepsmacht in twee deelen splitsen, die, langs twee verschillende wegen, Middelburg moesten "bereikenRequesens hoopte daardoor ten minste éénc dier vloten tot de plaats van hare bestemming te doen komen. Do eene vloot uit dertig zware schepen bestaande en onder het hevel van Sanc.ho d'Avila den lateren overwinnaar in den slag op de Mookerheide, moest van Antwerpen over de Ilont naar Middelburg stevenen de anderezeventig kleine schepen sterk, smakken, zou van Her g en- op-Z oom vertrekken en over de Oosterschclde naar Walcheren zeilen. De drie voltallige regimenten van Beauvois IIierges en Romero werden over die honderd schepen verdeeld. De vloot te Bergen-op-Zoom stond in naam onder het hevel van den lieer van Glimes; maar inderdaad was hel gezag niet in handen van dien Ncdcr- landschen edelmanmaar in die van den Kolonel Julias Romero den Spanjaard die Egmont naar het schavot had ge leid, en later Maarden uitgemoord. Dat laatste maakt het dus overbodigvan Romero té zeggen dat hij een wreedaard was; maar wél vordert de waarheid de hijvoeging, dat hij een der dapperste en uitslekendste Officieren was van het Spaansche legeren zijn eigen leven even weinig ontzag als hij roekeloos was met hel leven van anderen. Willem de eerste, onderricht van de geduchte toebereid selen des vijands 0111 Middelburg te ontzettenkwam zelf te Vlissingenten einde daar ook alle middelen aan te wenden, 0111 dat ontzet tegen te gaanhier werd de scheepsmacht van Holland en Zeeland groolendceis vereenigd en daarvan twee afdeelingen gemaakt, die de beide gro'ote armen van de Schelde moesten bezetten: een veertig vaartuigen, onder Cornei.is Claaszoon moesten de Ilont verdedigen, terwijl eene 7

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 187