-100 schen wal, springt over boord, en redt zich met de zijnen in booten of zwemmende. Glimes blijft dapper den strijd volhoudentotdat bijdoor twee kogels gevelddood ter nederstort; zijn vaartuig wordt door de vlammen verteerd. Eenige Spaansche vaartuigen worden in den grond geschoten, of strandenacht andere schepen worden door de Zeeuwen genomen., en de bemanning zonder genade in de golven geworpen; en toen de dag ten einde loopt, ziet men de overblijfselen van Requesens vloot vluchtende de haven van Bergen-op-Zoom opzoeken. De scheepsmacht der Nederlanders was meester van den vloed gebleven; maar dure offers had die zege gekost. De opgave van de Spaansche zijde stelt het verlies der Neder landers op twee duizend man; er is denkelijk wel overdrijving- in die opgavemaar toch is het zekerdat de lauweren der overwinning met stroomen bloeds gekocht werden. De Spanjaarden begrooten hun verlies op slechts zeven honderd manvan onze zijde wordt het tot op duizend verhoogd maar een aantal vijandelijke vaartuigen verbrandvernield nf genomende macht des vijands geheel verbrokende toeleg- tot ontzet van Middelburg verijdeld, dit alles maakt van dien scheepsstrijd bij Roemerswaal voor de Nederlanders eene schitterende en beslissende overwinning. Te midden van een kouden regen op den dijk van Schakerloo staandehad de Spaansche landvoogd den strijd en de neerlaag der zijnen aangezienvreezende dat d'Avila's vloot een gelijk lot zoude ondergaanhaastte hij zich hem bericht van den kamp bij Roemerswaal toe te zenden met last naar Antwerpen terug te koeren. d'Avila de Hont afzeilende had daar twee schepen verlorendie op ondiepten geraakten met de overigen was hij tusschen Terneuze en Vlissingen verschenen en zijne komst had in laatstgenoemde stad de grootste onrust verwekt; men rekende zich daar niet sterk genoeg om den vijand den weg naar Middelburg af te sluiten daar de bloem van het scheepsvolk met Boisot op de Oosterschelde was. Willem de eerste vol zorg en kommer, na alle maatregelen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 190