102 lie Spaansche macht zich bij een trok0111 van daar dc op gestane steden weêr tot onderwerping te brengen. Sonoy stond aan het hoofd van het krijgsbestuur in Noordholland Sonoy, een man, in gruwelijke wreedheid den wreedsten Spanjaard evenarende, maar levens een aanvoerder van on miskenbare dapperheid, geestkracht en bekwaamheid. Zijne zorg was het, eene sterke scheepsmacht te vormen ten einde meester te blijven van de Zuiderzee; wel overtuigd dat dit eene noodzakelijke voorwaarde wasom de verdediging te land goed te blijven voeren. Spoedig hadden de Noordhollanders dan ook eene vloot vereenigdwel veel minder talrijk dan die der Zeeuwenmaar uit grooter vaartuigen bestaande sterker bemand en meer van geschut voorzien. Tijdens het beleg van Haarlem (il Dec. 157212 Julij 1575) hadden de Noordhollanders herhaalde pogingen aangewend om de aangevallen stad ter hulp te komen, door het vijandelijk leger den toevoer af te snijden. Daartoe wilde Sonoy vasten voet zien te verkrijgen aan de overzijde van bet IJ tusselien Amsterdam en Middenen zich daar bij het Diemermeer ver schansen. Die onderneming, met hoeveel dapperheid ook aan gevangen en doorgezet, was echter mislukt; en de woedende aanvallen door den vijand gedaanhadden de Nederlanders gedwongen te wijken en hun gevoelige verliezen toegebracht. Maar toen Haarlem na heldhafligen wederstand eindelijk door hongersnood was bezwekenwilde Alya de onderwerping van Noordholland voltooijenen gelijktijdig te land en ter zee dat gewest aanvallen. Aan de eene zijde zou Fredeiuk de Toledo met het Spaansche leger naar Alkmaar oprukken en het beleg voor die stad slaan: aan de andere zijde moest eene sterke vloot, te Amsterdam onder het bevel van den graaf van Bossu vereenigdzich meester maken van de Zuiderzee Waterland veroveren, en zich achtervolgelijk in het bezit stellen van de havensteden van Noordholland. Wij zullen ons hier niet ophouden met dat beleg van Alkmaar, eene van de roemrijkste episoden van dien oorlogdie aan roem zoo rijk ismaar hier alleen zeggenhoe de dapperheid

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 192