103 van ons voorgeslacht op de Zuiderzee over het vreemde ge weld zegevierde. Den 12,le" September 1373 verliet Bossu Amsterdam met achttien zware schepen en jachten. Die schepen waren, voor dien tijdsterk bemand en zwaar gewapendhet admiraal schip van Bossu, dat den geliaten naam van tie Inquisitie droeg, voerde twee en dertig metalen stukken en had, be halve het scheepsvolk, twee honderd soldaten aan boord; aan troepen waren er zes vaandels Spanjaarden en verscheidene vaandels Duilschers en Nederlanders over de vloot verdeeld. De Noordhollanders hadden getrachtdoor het laten zinken van eenige wrakkenden vijand te beletten uit bet IJ te komen; toen dit te vergeefs bleek, en de Spaansche vloot Pampus bereiktenamen de Noordhollandsche schependie het IJ geblokkeerd hieldende wijk. Dadelijk doet Bossu de schans bij Schellingwoude aanvallen, die, dapper verdedigd, evenwel' bezwijktandere schansen op den Walerlandschen dijk worden bijna zonder wederstand door de Spanjaarden genomen. Die onverwachte verschijning van de vijandelijke vloot, en het verlies dier schansen en van het daar aanwezige geschut, bracht ontsteltenis in Noordholland te weegmaardaaraan niet toegevendebesloot men de uiterste krachten in te spannenen te Hoorn en Enkhuizen werden vier en twintig oorlogsschepen, koggen, vereenigdom Bossu te bestrij den. Tegenwind verhinderde de Spaansche vloot noordwaarts te stevenenen gaf aan de Noordhollanders lijd om hunne schepen toe te rusten. Zelfs keerde Bossu, na zijne ver overingen in Waterland naar Amsterdam terug; en eerst den S'1'*" October ligt hij nogmaals de ankersen verschijnt met zijne vloottot dertig groole en kleine schepen ver meerderd, den hdc" October nogmaals op de Zuiderzee. Reeds dien dag ontmoet hij de vloot der Noordhollanders door den Admiraal Corneus Dirkszoon van Monnikendam aan gevoerd. De meerdere grootte en sterkere bewapening van de Spaansche vaartuigen doen Bossu besluiten zoo veel

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 193