404 mogelijk op een afstand van den vijand te blijven en alleen een vuurgevecht te voeren; de Noordhollanders daarentegen, die ligtere vaartuigen hebbenminder met geschut voor zien maar sterker bemanden bemand met dapperendie met de hoogste geestdrift zijn bezield, trachten den vijand aan boord te klampenmet die strijdige pogingen der beide partijen verloopt de dag van den b(len en die van den 6clcn October, zonder algemeen gevecht. Alleen worden er twee Spaansche schepen door de Nederlanders aangevallenhet eene ontkomt, maar het andere wordt genomen door Jakob Til, die het veroverde vaartuig echter weer verlaten moet, omdat zijne eigene manschap door het gevecht te veel ver loren heeft. Daarna verloopen weer eenige dagen zonder dat er iets verricht wordt; en eerst op den 14den October heeft er een algemeene strijd plaats. Bossu neemt weer zijne toevlucht lot het geschut-vuuren tracht op een afstand van zijnen vijand te blijvenmaar de Noordhollandersmet de meeste onverschrokkenheid naar den vijand stevenendein weerwil van de verliezen door het vuur der Spanjaarden te weeg gebrachtslagen er eindelijk inden gedurig wijkenden vijand in te halen en aan te vallen. Dirkszoon klampt het vijandelijk admiraalschip aan boord; Pieter Bax van Hoorn valt Bossu aan het andere boord aan Jakob Trijntjes van jEnkhuizen plaats zich vóór de boeg van den Spanjaarden Boer van Schellingwoude aan diens achterstevenmaar het vaartuig van laatstgenoemde, laag van boord heeft te veel te lijden van de vuurwerken die Bossu's manschappen daarop werpenen moet afdeinzen. De drie andere Hollandsche schepen blijven zich met hardnekkigheid aan hunne prooi vast hechten, en drijven, al vechtende, daarmede af, tot aan de Nek bij Wij denesoostelijk van de stad Hoorn. Andere vaartuigen van Bossu zijn intusschen aangevallen door de krijgsmakkers van Dirkszoon; een groot Spaansch schip wordt veroverd, maar zinkt kort daarop nog vijf kleinere vaartuigen worden genomen; en het overige der vijandelijke vloot, met schrik

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 194