IOC dijklangen tijd alleen het hoofd had geboden aan een talrijken vijanden daardoor de redding zijner vluchtende wapenbroeders had bewerkt. Hier was de dappere minder gelukkig: met het krieken van den dageraad, bij de lakeis van Bossu's schip opgeklouterdscheurde hij de vlag van den top, daalde neder met die vlag, maar werd door een kogel doodelijk getroffen. Zoo werd die strijd aan weerszijden gekenmerkt door daden van moed en zelfopoffering, die altijd en overal de be wondering des krijgsmans moeten opwekken'; en dat maakt de zege der Noordhollanders zoo veel te luisterrijkerdat zij behaald werd op zulk een vijand. Die zege was vol komen een aantal Spanjaarden hadden den dood door staal en vuur of door de golven gevonden; drie honderd hunner, met den vlootvoogd en vele bevelhebbers van hoogen rang, werden als gevangenen te Hoorn en Enkhuizen binnen gebracht; zeven schepen des vijands waren veroverd; de overigen naar Amsterdam gevluchtwaagden hel niet meer den kamp te hervatten; Noordholland was beveiligd, en de Nederlanders in het onbetwiste meesterschap van de Zuiderzee. Die zeestrijd van den li'1"" October, en Alkmaar's heldhaftige verdediging, verijdelden Alva's hoop om Noordholland te onderwerpen. Na de overgave van Middelburgtoen Walcheren nu geheel in liet bezit der opstandelingen was, hadden de Zeeuwen de handen ruim, en maakten daarvan gebruik om de vijandelijke zeemachtdie hen zoo herhaaldelijk had opgezochtzelfs voor Antwerpen te bestoken. Aanleiding tot die onderneming vonden zij in den opstand van de Spaansche legermachtdie, na op de Mookerheide het leger van graaf Looewijk van Nassau te hebben verslagenmet onstuimigheid hare achterstallige soldij had gevorderd; en, toen aan die vordering niet voldaan werd, naar Antwerpen was gelrokken, die stad had bemachtigd, en zich daar aan de leugelloosle losbandigheid overgaf. De Spaansche vlootdertig groole en kleine schepen sterk had

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 196