108 is de schildering die Hooft in zijne kernachtige laai van die zeehelden geefl«rapsche gasten, kroes van opzight, en yslyk in 'toogh. Deezen was d'eene arm geknotdie den voet oft het been quyt, en kloste op stomp oft stelt; d'andre lecden doorhakt, doorboort, en de huil 't zaamengenaait niet lilleekens der uitgestaane stryden Schor van spraak, styf in den bek waaren zeen vermeetel genoeghom uit te slaan dat zy nocht landtvooghdtnocht Paus noclit Kaizar, nocht eighen Kooning, meer dan den geringsten Spanjaardt, verschoonen zoudenindien yemandt der zelve hun aan boordt quam om beide lyf en ziel in slaverny te brengen. Niet zoo reukeloos, echter, als rauw vond men dit volk, dat vlytelyk op orde; en 't woordt zyner bevelhebberen pastewaaronder wel be- scheyde en deftighe mannen waaren." (P. C. Hooft's neegende boek der Nederlandsclie historiën). Die Zeeuwen, de schrik der Castiliaansche krijgsbenden, waren liet, die door kracht van inspanning, door tal van gevechten, door buitengewone volhardingen dapperheid, de vloot over het verdronken land brachtende Spaansche sterkten vermeesterdenden kring verbraken door 's vijands beleid 0111 Leiden heen geslagenen eindelijk op den 5,lc" October 1574 dien onvergetelijken dag in de jaarboeken van Neder land de heldhaftige stad hebben bevrijd, toen de hongers nood daar reeds lot zulk eene hoogte was geklommen, dat de wederstand niet langer mogelijk was dal het wonderbaarlijk was dat die weerstand zoo lang had geduurd I Wij hebbenin deze weinige bladerendc eerste scheeps strijden van onze Voorvaderen tegen Spanje willen schetsen. Vluchtig en gebrekkig is die schels geblevenmaar ons doel zal bereikt zijn, wanneer zij dient om daardoor eenigzins de aandacht te vestigen op die eerste jaren van den kamp legen Spanje, jaren zoo rijk aan volksdeugd, aan verhevene volharding, aan onsterfelijke heldendaden. Hollands zeemacht

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 198