weder meer noordelijk op over den Grooten Oceaan, lol in de nabijheid van Noord-Amerikawaar zij iets bezuiden bel midden der Kurilische eilanden de oppervlakte der aarde verlaat. In Japan zal de totale verduistering kort na den middag plaats hebben. De ziglbaarheid dezer verduistering strekt zich uit over 't. grootste deel van Asië en de eilanden benoorden den evenaar tusschcn Asië en Amerika. VI. 'sMiddags van 26 December eene gedeeltelijke maansverduistering; 't begin te 11 u. 55 m. vm.; 't midden te I u. 22 m. nm.; 't einde te 2 u. 51 m. nm. De grootste verduistering bedraagt 0,07 over de zuidzijde der maan zigtbaar in AsiëNieuw-IIolland en Amerikaen tegen 't einde ook in oostelijk Europa. BLADVULLING. Er is sedert 1S50 weder niet weinig getwist over de vraag, wanneer wel de eerste helft cener eeuw zou zijn verstreken? Er waren er, die zulks op I" Januarij 50 stelden; doch zij, die eenig stellig begrip ran lijd en ruimte meenden te bezittenhielden zich aan I" Januarij 51 Van waar echter, dat zoo vele schrandere mannen aan de eerste onder stelling bleven hangen? Zoude 't niet louter zijnomdat zij de vraag in verband braglen met de bestaande Christelijke jaartellingwelke lap de hoogst, zonderlinge, doch sedert de S"10 eeuw in de Christenheid dgemccn geldende rekenwijze van Dionysius Exiguüs (f 556) berust Deze schrijver, wiens Paaschregeling nog in handschrift aanwezig is, leginl toch zijne tijdrekening met bet jaar 0, en wel in navolging der Ouden, die meestal hel jaar van 't feest met 0, bet eerste jaar na t feit met 1 kenmerkten. Eigentlijk zouden wij derhalvedie ge woonlijk met 1 beginnen, moeten schrijven 1855 in plaats van 1852, !of er ten minsten op bedacht dienen te zijn, dat er bereids 1852 volle jaren na Christus mensebwording verstreken waren op den 1"°" Idag dezes jaars. Daar echter Ideler en anderen voldingend bewezen ■hebben dat Dionysius de Kleine, die de menschwording van Christus Sstell in 't jaar 755 na de stichting van Rome (volgens Varuo) onder Sliet Consulschap van Cornelius Lentulus en Calpurnius Piso zich ten minsten vier jaren vergist heeft, en deze gebeurtenis vroeger had moeten stellenzoo bestaat er geen voldoenden grond voor ons om elke eeuw met hel nuljaar te beginnenen dienen we ons te houden aan de leer, dat Adam in 'l jaar 1 geboren is.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 25