n moet, met hel oog op den beschikbaren Lijd zoodanig- geregeld zijn, dat het zonder stoornis hoegenaamd plaatst grijpt, en dat ieder, die wil, de vereischte kunde in elk vak opdoet. Die vereischtên zijn in de meeste vakken verschillend voor de onderscheiden kalhegorieën van Kadets en Adelborsten. Yan daardat voor het eene vakper studie-jaarde Kadets voor de dienst in Oost-Indië bestemd eene klasse uilmaken die voor de dienst hier te lande eene anderedie voor de Marine eene derde; terwijl in eenig ander vak deze splitsing ondoeltreffend zou wezenzoodat dan weer bijv. de Kadets der Infanterie en Kavallerie tot eene klasse verecnigd moeten worden die der Artillerie en Genie tot eene andere, en eveneens die der Marine. In een derde vak is weder eene andere splitsing noodzakelijk: de nog niet als lidmaat bevestigden moeten het Godsdienstig onderwijs bijwonenen nu schieten de anderen overof wel ieder wapen moet afzonderlijk blijven of weer de Kavallerie met de Artillerie zamen en de overigen a part kortom de combinaties zijn zeer menigvuldigen toch moet dc regeling zoodanig zijn dat op ieder les-uur alle Adelborsten en alle Kadets onderwijs ontvangen. Ze moeten welen op welke leerzaal zij voor ieder dezer lessen t'huis belmorenze mogen daar geen seconde te laat verschijnen want orde en stiptheid zijn bij de militaire opleiding voorname vereischten die zaal moet de noodige ruimte hebben om hen te bevattenen het aantal zalen groot genoeg wezen om op ieder uur elke klasse te bergen. Er moet gezorgd worden dat telkens voor iedere klasse een onderwijzer is; en daar deze doorgaans in ver schillende vakken aan onderscheiden klassen onderwijs geeft dient het toch ook zóó geregeld te wezen dat hij zich niet op twee plaatsen te gelijk moet bevinden, of ook, dat het aantal zijner lessen eenigzins regelmatig over de geheele week, zelfs over iederen dag verdeeld is. Het geven van onderwijs toch vereischl meestal voorbereiding, altijd inspanning; en tot die voorbereiding moet tijd gegeven worden die inspan ning mag niet onafgebroken zijn. Al verder moet ditzelfde ook in aanmerking genomen worden voor dc Adelborsten en

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 50