Kadets zelve; huune lessen moeien eikair zoo afwisselen dat de geest niet door overmatige inspanning verstompt; zij moeten voor ieder vak zoodanig geregeld zijndat het ver- eischte in elk sludie-jaar regelmatig over dat jaar verdeeld zijhaar aantal moet in overeenstemming zijn met dat ver- eischle; hel onderwijs in het eene vak moet nu eens tot dat in eenig ander voorbereidendan weder daarmeê gelijken tred houdenin dén woord er moet harmonie in zijn alles moet zorgvuldig en naauwkeurig in één grijpen. En was het nu nog maar mogelijk eene normale indeeling en regeling te maken welkeéénmaal vastgesteldvoor alle jaren be stemd bleef; maar ieder jaar, zelfs ieder saizoen brengt noodzakelijke wijzigingen meê. Wat de jaargetijden betreft terwijl de winter meest geschikt is voor de werkzaamheden binnen 'skamers, moeten in het voor- en najaar de prakti sche oefeningen meer op den voorgrond tredenterwijl in den zomer het kamp betrokken en door de Marine de oceaan bevaren moet worden. Wal de jaren betreft, het eene jaar worden er Kadets voor alle wapens zoo hier te lande als in Oost-Indië aangesteld, zoodat er van alle mogelijke kathe- gorieën zijn; een ander jaar blijven sommige kathegorieën onvervuld; dit jaar zijn de verschillende klassen niet te groot om hel onderwijs vruchten te doen drogen een volgend jaar zouden, hij dezelfde indeelingsommige klassen te sterk, zelfs sommige leerzalen te klein zijn. De onderwijzers wis selen vaak af; die het eene jaar deze vakken onderwezen heeft aan bepaalde studie-jaren moet een volgend jaar welligt in andere vakken en althans meestal hij andere studie-jaren op treden en bleef dus de regeling der lessen onveranderd, dan zou het hij deze wijziging ligt kunnen gebeuren, dal hij den aanvang van een nieuw studie-jaar een zelfde onderwijzer op verschillende plaatsen te gelijk moest wezen of weldat hij den eenen dag overkropt met bezigheden den anderen zonder lessen was. Bovendien moeten de lessen van sommige onder wijzers ook zóó geregeld worden dat zij tot de opleiding- der telken jare aan de Applicatie-School gedetacheerde Offi-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 51