26 eieren kunnen .medewerken, en hierbij komen alweder niet altijd dezelfde vakken op den voorgrond. Eene normale in deeling, hoe wenschelijk ook, is derhalve eene onmogelijkheid, en gelijk wij in den aanhef zeiden, een werkluig, dat alles behoorlijk regelde, schijnt zelfs het werktuigkundig genie der Eugelschen te beschamen. Toch beslaat er zoo een hij de Akademie; het is het ge heim der orde, regelmaat en stiptheid, die daar heerschen het is de steun der degelijkheid van het onderwijs, en door dien het in de ondergeschiktheid en den goeden geest der onderwezenenalsmede in den ijverhel pliglbesef en de welwillende zucht lot meewerking der onderwijzers zoo vele werkzame hondgenooten heeftis dat werktuig hij magte om niettegenstaande zoo vele schijnbaar belemmerende oorzaken de dienst en het onderwijs geregeld te doen voortschrijden. Dat werktuig is een beschreven stuk papier, bekend onder den naam van Tableau van onderwijs of Regeling der lessen; hel wordt voor ieder saizoen vernieuwdhet vereischt bij de zamenslelling veel, zeer veel overleg en inspanning van de zijde des makersmaar eenmaal gereedwordt het werk tuig opgewonden door eene order van den Gouverneur der Akademiede lieeren Officieren en Leeraars worden ver zocht kennis te nemen van de Regeling der lessen, welke op hel bureau van den Kommandant ter inzage ligt." Op dit sein stormen de belanghebbenden met hunne portefeuilles naar de aangewezen plaatsom hun aandeel op te tcekenen deze is te leur gesteld omdat hij wat veel lessen heeft, gene omdat hij geen enkelen vrijen middag overhoudt, een derde omdat hij wal dikwijls de vroeg-les heeft, een vierde omdat hij zoo vaak naar de laatste avond-les moetzelfs soms een heel enkelen keer een vijfde omdat hij naar zijn oordeel geen lessen genoeg heeft om het hem toegewezen vak zóó te onder wijzen als hij wenschter wordt zoo hier en daar wat zachtjes, heel zachtjes, bijna niet hoorbaar geprutteld, gelijk dat in de militaire wereld behoort te zijn maar niettemin gaat ieder, en dit behoort ook in de militaire wereld, in-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 52