49 onvermoeid feitenpleger. Vervoeg het werkwoord slabbak ken. II lie faut pas prononcer Mecheu, mais Monsjeu. Piet Verdoorn, je vous marque. Mijnheer, ik ben het niet. Je vous marque deux fois Piet Verdoorn il faut parier Francais. - Wat weet ge van de komst der Batavieren hier té lande Geef eens eene redekunstige ontleding vanik zal morgen eten. Ikonderwerpzal etengezegde morgen, voorwerp van 't gezegde eten. Domoor, ik zal jou tot voorwerp van dat gezegde maken." En dan die oneindige waaroms en daaroms dat onophoudelijk bewijs me dit en bewijs me dat! Was het daarmee nog maar gedaan maar wat nog het ergst isiedere schoolknaap heeft een vader, enkele ongelukkigen uitgezonderd, die reeds vroeg tijdig het onschatbaar bezit van zoo'n trouwen leidsman missen moeten. Van die vaders zijn velen op de hoogte om de be zwaren, de moeijelijkheden van den onderwijzer te begrijpen en te doorgronden hebben zij aanmerkingen op het onderwijs, dan welen ze deze zóó in te kleeden dat er niets kwetsends in gelegen isdat ze zelfs om hare degelijkheid welkom zijn zij begrijpen hoe veel verpligling ze aan den onderwijzer hebben, die liun krom takje regt buigt en de grondslagen zijner vorming legt. Na rijp beraad hebben ze dezen onder wijzer gekozenze stellen vertrouwen in hemze achten hem hoog en prenten hunnen jongens indie achting ook te koesteren. Doch anderen zijn niet op die hoogte; over tuigd, dat hun uil een valk is, eischen ze, dat hij aanstonds een hooge vlugt nemeze gelooven nietdat er zoo heel veel aan het vleugel-mechanisme gedaan moet wordeneer de jongens den grond verlaten kunnen. Alle gebreken der jon gens worden dan op rekening van den onderwijzer gesteld en al hunne deugden op die der ouders. Maken de jongens goede vorderingendan ligt het alleen aan hun aanleg en ijver, die ze van hunne ouders geërfd hebben, maar volstrekt niet aan den onderwijzer. Maken ze geringe vorderingen dan wordt dit nooit aan hunne gebrekkige geestvermogens of aan hunne luiheid, maar altijd aan den meester geweten. D

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1852 | | pagina 75